Gazprom şimdi de fonuyla geliyor

Enerji devi Gazprom'un finans şirketi Gazprombank ilk fonunu kurdu. Türkiye ve Polonya'ya odaklanacak fon, Türk finansçı Aylin Suntay'a bağlı olacak

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Yıllık 153 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Gazprom, enerjinin yanı sıra finansta da ağırlığını artırıyor. Sahip olduğu Gazprombank ile Rusya'nın ikinci büyük bankası haline gelen Gazprom, şimdi de yatırım fonuyla büyüme kararı aldı. Gazprombank, gelişmekte olan ülkelere yönelik ilk yatırım fonunu kurdu. Lüksemburg merkezli fon, Türkiye ile birlikte Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden hisse alımı yapacak. Rus enerji devinin fonu ise Gazprombank Varlık Yönetimi CEO'su ve Birinci Başkan Yardımcılığı görevine geçen yıl atanan Türk finansçı Aylin Suntay'a bağlı işlem yapacak.

İLK ADIMI 2012'DE ATTI

İlk etapta 50 milyon dolarla kurulan fonun Avrupa ülkelerinde fırsat peşinde olacağını belirten Aylin Suntay, Gazprombank'ın resmi sitesinde Türkiye, Bağımsız Devlet Topluluğu, Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi ülkelerin piyasalarında yatırım fırsatları peşinde olacaklarını kaydetti. Suntay, fonun ilerideki dönemde büyüyeceğini dile getirdi. 45 bin çalışanı olan Gazprombank, Türkiye'deki ilk operasyonunu 2012'de yapmıştı. Gazprombank, Tahincioğlu ailesine ait Avrasya Gaz'a ortak olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazprom şimdi de fonuyla geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN