Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baksı Müzesi'ne Avrupa'dan ödül

Giriş Tarihi: 27.1.2014
Sanatçı Hüsamettin Koçan'ın doğduğu köye tek kuruş devlet desteği almadanyaptığı Baksı Müzesi, hayatta hiçbir şeyin imkânsız olmadığını anlatan örneklerden. "Hafif deli bir proje olduğunu kabul ediyorum. Çünkü akıllı insanlar böyle bir şey olmaz diyorlar" diyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, SABAH Yazarı Şelale Kadak'ın A Haber'de yayınlanan İş'te Hayat programına konuk olarak, Baksı Müzesi'nin Avrupa'daki ödülünü anlattı. Baksı Müzesi, 3 Aralık 2013'te Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Kültür Komisyonu'nun oylamasında 22 ülkeden 37 müzeyi geride bırakarak, Avrupa'nın en prestijli müze ödülünün sahibi oldu. Koçan, ödülü almak için martta Fransa'nın Strasbourg kentindeki törene katılacak. Yarışmanın sembolü olan Joan Miro'nun bronz heykelciği de 1 yıl boyunca Bayburt'ta sergilenecek.

AKILI MÜZE DEĞİL

Doğu Karadeniz'de Çoruh Vadisi'ne bakan bir tepe üzerindeki Baksı Müzesi, çağdaş ve geleneksel sanatları aynı çatı altında topladı. Koçan müzeyi ve bölgedeki değişimi şöyle anlattı: "İçinde kütüphanesi, sergi salonları olan bir konak yapmak için yola çıktım. Bugün 50 dönüm arazide 7 bin metrekare kapalı alanı olan, içinde 40 kişinin ağırlandığı bir konuk evi, kadınların ehram ve kilim dokuduğu geleneksel ve çağdaş sanat atölyeleri var. 10 bin kitaplık bir kütüphane ile 150 kişilik konferans salonu da mevcut. Avrupa'dan ödül almak çok büyük bir onur. Demek ki, vicdan diye bir şey var diye düşünüyorum. Biz kural üstünden iş yapmıyoruz, hep kuralları zorluyoruz. "'Kırsal alanda, göç veren bir yerdeyiz oraya kimse gider mi' dediler. Biz gittik. Bazen sanatçı dostlarım geldiğinde orada kadınların ehram ve kilim dokuduğunu görüp, 'Bunların müzeyle ne ilişkisi var' diyerek eleştiriyorlar. Oysa orası bildiğimiz akıllı müzelerden değil ki... Biz ütopya üzerinden giden bir kurumuz. Hayatla ilgiliyiz, insanlar gülsün istiyoruz. Kadınların dokuduğu ehramları alıyoruz. Özlem Süer ve Arzu Kaprol'un tasarımlarıyla pazarlıyoruz. Bölgede yaratıcı potansiyeli mayalandırmak istiyoruz."

GÖÇ GER İ DÖNÜYOR

Baksı Müzesi Bayburt'a giden turist sayısını da artırmış. Koçan, doğduğu köyde pansiyonculuğu da başlatacaklarını belirterek, "Göç geri dönmeye başladı" dedi. Koçan, haziranda büyük bir sergi açacaklarını, köy filmi kökende birşey yapmak istediğini, yazlık sinema açmayı düşündüğünü de iletti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baksı Müzesi'ne Avrupa'dan ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN