Merkez'den faizde olağanüstü şok karar

Merkez'in PPK ara toplantısından radikal faiz artırımı çıktı. Banka, gecelik marjinal fonlama oranını % 7.75'ten % 12'ye çıkardı. Erdem Başçı'nın 400 baz puanın üstündeki artış kararıyla ekonominin kilitleneceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) gece yarısı toplantısından sürpriz faiz kararı çıktı. Dün gece saat 24.00'de açıklanan faiz kararı piyasalarda şok etkisi yarattı. Merkez Bankası'nın (MB) kullandığı bir argüman olan marjinal fonlama oranı yüzde 7.75'ten yüzde 12'ye yükselirken, 425 baz puanlık bir artış söz konusu oldu. MB'nin internet sitesinden yaptığı açıklama ile faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını açıklarken, şu tespitlerde bulundu:

GECELİK FAİZ ORANLARI: Marjinal fonlama oranı yüzde 7.75'ten yüzde 12'ye, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6.75'ten yüzde 11.5'e, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.5'ten, yüzde 8'e çıkarıldı.

BİR HAFTA VADELİ REPO: Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltildi.

GEÇLİKİDİTE PENCERESİ: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00- 17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 10.25 düzeyinden yüzde 15 düzeyine çıkarıldı.

TL'DEKİ DEĞER KAYBINA VURGU: Son dönemlerde iç ve dış piyasalarda risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmeler yaşandı. Bu süreçte TL'de belirgin bir değer kaybı ve risk priminde kayda değer bir artış gözlendi. Merkez bu gelişmelerin enflasyon ve makroekonomik istikrar üzerindeki olumsuz yansımalarının sınırlanması için üzerine düşeni yapacak.

TL'Yİ KULLANANLARA KARŞI SORUMLUYUZ
Merkez Bankası, dövizdeki artışın faturasını 17 Aralık operasyonuna kesti. Enflasyon Raporu'nu açıklayan başkan Erdem Başçı, 2013 sonu 1.92'lik dolar kuru tahmini konusunda, "Bu tahmini temmuzda yaptım. 17 Aralık belirsizliği gelene kadar gelişmeler de o yönde gidiyordu" dedi. "TL'yi kullanan herkese karşı sorumluyuz" diyen Başçı, "Tüm enstrümanları kullanabileceğimizden şüpheniz olmasın. Kalıcı sıkılaştırma gerekiyorsa kaçınmayız. Döviz satışıyla birlikte faiz silahını da devreye almak gerekiyor" dedi.

DOLARDA BÜYÜK FIRTINA DİNDİ

Merkez Bankası'nın bu kararı doları al aşağı indi. Akşam saatlerinde 2.2530 seviyesinde olan dolar/TL paritesi açıklamanın ardından sert bir düşüş yaşadı 2.1795'e kadar geriledi. Dolar/TL saat gece yarısında ise 2.1860, sepet bazında TL ise 2.5834 seviyesinde.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 6.6'YA ÇIKTI
Başçı, gelişmeler ve gündeme ilişkin şu mesajları verdi:
HEDEF GÜNCELLENDİ: Merkez Bankası, 2014 enflasyon hedefini yüzde 1.3 oranında artırarak güncelledi. Bu yılın enflasyon tahmini yüzde 5.3'ten 6.6'ya çıktı.
KALICI SIKILAŞTIRMA GEREKİYORSA: Araçların ince ayarlamaları yapılabilir. Sıkılaştırmanın kalıcı mı yoksa geçici mi olacağına teknik değerlendirmeler sonucu karar verilir. Kalıcı bir sıkılaştırma gerekiyorsa bu adımı da atacağız. Sürpriz yapmak gerekirse yapacağız.
ARA TOPLANTI NEDENİ: Perşembe başlayıp pazartesi de devam eden TL'deki değer kaybının sürmesi nedeniyle olağanüstü toplantı kararı aldık. PPK'da amacımız fiyat istikrarını sağlayıcı adımlar atmak. Üzerimize düşeni yapacağız.
BÜYÜMEDE RİSK YOK: Büyümede sert bir risk görmüyoruz. Büyümede iç talep tarafından sert bir risk görmedik. O nedenle de fiyat istikrarı odaklı adım atmamız gerekiyor.
2011 KRİZİNİ ANIMSATTI: 2011'de Euro Bölgesi krizi döneminde Türkiye'ye yansımaları güçlü oldu. Kalıcı faiz artışı yerine likidite politikası ve geçici faiz artışı tercih edildi.
KREDİ HIZI YAVAŞLADI: Tedbirlerle bankacılık sektöründe tüketici kredilerindeki büyüme ticari kredilere göre yavaşladı. Yavaşlamaya rağmen yüzde 15 olan referans değerin üzerine doğru kademeli olarak indi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den faizde olağanüstü şok karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN