HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye-İran arasında çok kritik anlaşma

Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması, Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşmaları dışında taviz alış verişi yaptığı ilk anlaşma olma özelliği taşıyor.

Giriş Tarihi: 29.1.2014 17:39
Türkiye ile İran arasında 10 yıldır müzakereleri süren tercihli ticaret anlaşması imzalandı.

Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Ocak 2014 tarihlerinde Tahran'a gerçekleştirdiği ziyarette, tercihli ticaret anlaşmasının iki ülke başbakanlarının katıldığı törende Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh'in imzaladığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye'nin bazı tarım ürünlerinde İran'a tarife indirimi vermesi, buna karşılık İran'ın sanayi ürününde Türkiye'ye tarife indirimi sağlaması kararlaştırıldı.

İran'ın, anlaşma ile Türkiye'ye tarife indirimi sağlayacağı ürünler arasında, temizlik ürünleri, ilaç, kozmetik, plastik malzemeler, orman ürünleri, tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demirdışı metaller, buzdolabı, bulaşık makineleri gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi bir çok ürün yer alıyor. Türkiye'nin 2012 yılında söz konusu ürünlere yönelik ihracatı 38,9 milyar dolar olurken, bu rakam Türkiye'nin aynı yıl gerçekleştirdiği toplam ihracatın yüzde 25,5'ine denk geliyor.

Anlaşma kapsamında İran'ın Türkiye'ye tarife indirimi yapmayı kabul ettiği sanayi ürünlerinde 2012 yılında Türkiye'nin İran'a ihracatı ise yaklaşık 830 milyon dolar olarak gerçekleşirken anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte bu ürünlerde ihracatın 3 yıl sonunda iki katına çıkması bekleniyor.

Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması, Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşmaları dışında taviz alış verişi yaptığı ilk anlaşma olma özelliği taşıyor.


İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Anlaşmayla yeni dönemde, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere ivme kazandırılması, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Anlaşma kapsamında, iki ülke, birbirlerine sağladığı tavizleri daha da genişletmek üzere çalışmayı da taahhüt etti.

Öte yandan, ziyaretle eşzamanlı olarak Türkiye-İran Ortak Ticaret Komitesi 5. Dönem Toplantısı da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh eşbaşkanlıklarında gerçekleştirildi.

Toplantıda; iki ülke arasındaki ikili ticaretin 2015 yılında 30 milyar dolar seviyesine ulaşması için atılması gereken adımlar değerlendirildi. Ticaret, yatırım, ulaştırma, gümrükler, standardizasyon ve ulaşım konularındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik yol haritası belirlendi. Bu konuları içeren mutabakat zaptı da imzalandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye-İran arasında çok kritik anlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN