Halkbank rolünü sürdürmeli

BDDK ile görüşen ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, İran'dan Türkiye'ye ithal edilen petrolün ödeme işlemlerini yapan Halk Bankası'nın bu rolünü sürdürmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.2.2014
ABD'nin terör ve finanstan sorumlu Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, geçen hafta gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde kritik görüşmelere imza attı. Cohen ve beraberindeki heyetin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile de görüştüğü öğrenildi. İran'a yaptırımlar konusunda özel yetkili olan Cohen, BDDK'ya bu ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların kısmen askıya alınmasının ardından finans sektöründeki yeni çerçeveyi aktardı. Cohen, İran'dan Türkiye'ye ithal edilen petrolün ödeme işini sürdüren Halk Bankası'nın bu rolünü sürdürmesi gerektiğine vurgu yaptı. David Cohen, Türkiye'ye 40 gün içinde ikinci ziyareti gerçekleştirdi. Aralık sonunda yaptığı İstanbul ziyaretinde banka genel müdürleri ile bir araya gelen Cohen, bu kez Ekonomi Bakanlığı, BDDK ve Halk Bankası yetkilileri ile görüştü.

AMBARGO HAFİFLEDİ
Görüşmede, İran ile P5+1 arasında varılan anlaşma kapsamında ortak eylem planı uygulanması, İran'a yönelik mevcut ekonomik yaptırımlar, geçici ve sınırlı yaptırımların hafifletilmesi konuları değerlendirildi. İran arasında anlaşmaya varılan ve geçen hafta uygulaması başlayan şartlar hakkında bilgi veren Cohen, bankacılık sektöründeki yaptırımların kapsamını anlattı. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile görüşmede Cohen, "Halk Bankası, Türkiye'ye İran'dan gelen petrol parasını elinde bulunduruyor. Bu görevi sürdürmesini bekliyoruz. Yaptırımların anlaşıldığını görüyoruz" dedi. Cohen, banka genel müdürleri ile aralıkta yaptığı toplantıda para trafiğini gevşetmemelerini istemişti.

TERTEMİZİM HER SORUYA CEVABIM VAR
17 Aralık operasyonunda gözaltına alınan Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Cavit Tatlı aracılığı ile Çorumlu hemşehrilerine selam göndererek, "Tertemizim, her soruya verilecek cevabım var" mesajını gönderdi. Çorum'da 51 Sivil Toplum Kurulu'nun bir araya gelerek oluşturduğu Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen '17 Aralık ve Hukuk' konulu panele konuşmacı olarak katılan Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Cavit Tatlı, Çorumlu olan Süleyman Aslan'la "Hemşehrimiz Süleyman Aslan'ın selamını getirdim. Kendisi tertemiz olduğunu, çıktığında tüm doğruları hemşehrilerinin kendisinden dinleyeceğini söyledi" dedi

20 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK
İstanbul merkezli operasyonda Halk Bankası'nın da hedef alınmasının arkasında bankanın hem İran'a yönelik petroldoğalgaz ödemeleri hem de Kuzey Irak'a toplamda yıllık 26 milyar doları bulması beklenen ödemelerde aracılık etme ihtimali bulunuyor. İran ile Batı'nın barışmasından sonra Tahran'ın yıllık 20 milyar doları bulması beklenen petrol gelirleri Halk Bankası üzerinden akacak. Türkiye'nin İran'la ticaretinin büyük bölümü petrol-doğalgaz ithalatından oluşuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank rolünü sürdürmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN