Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksit kalktı iyi oldu Türk halkı tasarruf etmiyor!

Giriş Tarihi: 10.2.2014
Türkiye'nin yerli bilgisayar üreticisi Casper'in Genel Müdürü Yalçın Yıldırım 12 yıl aradan sonra ilk kez bir televizyon programına katıldı. Sabah Gazetesi Yazarı Şelale Kadak'ın A Haber'de yayımlanan İş'te Hayat programına konuk olan Yalçın Yıldırım, üniversite arkadaşı Altan Aras ile 22 yıl önce birlikte kurdukları Casper'ın 2013 yılında 635 bin adet masa üstü, diz üstü, tablet bilgisayar ve akıllı cep telefonu satarak pazar lideri olduğunu söyledi. Hükümetin cep telefonunda taksiti kaldırmasını desteklediğini ancak satışları düşüreceğini anlatan Yalçın Yıldırım, "Türk halkı tasarruf etmiyor. 6 ayda bir 2 milyar liralık telefon alıyor. Bu her şeyden önce israf. Bunun çözülmesi gerekiyordu" diye konuştu.

PAZAR 3'TE 1 DARALDI


17 Aralık operasyonunun ardından piyasaların alt üst olmasını ve hem şirkete hem de sektöre etkisini yorumlayan Yıldırım, "Hiçbir korkum yok. Çünkü rüya gibi 10-12 yıl geçirdik. Ben bu sorunların geçici olduğunu düşünüyorum. Faiz rayına oturacak, normale dönecek, kur da bir noktada sabit kalıp işlevselliğini yine sağlayacaktır" dedi. Yıldırım, 17 Aralık'tan sonra piyasaların 3'te 1 oranında daraldığını ama bu daralmanın geçici olduğuna inandıklarını söyledi.

'TABLET VE TELEFONDA DÖNÜŞÜMÜ YAPTIK'

3 yıl önce akıllı telefon üretimine geçmek için plan yaptıklarını anlatan Yıldırım şöyle konuştu: "2013'te 2 milyar cep telefonu ve tablet satıldı. Türkiye'de ise 9.5 milyonu akıllı toplam 13-14 milyon arasında telefon satıldı. 3 milyon adet de tablet satıldı. Bu gelişmiş bir ülkenin en önemli göstergelerinden bir tanesi. Biz tablet olayında dönüşümü sağlayamazsak yine önümüzün kapanacağını biliyorduk. Onun için böyle geniş bir alanda telefon ve tablette de çok ciddi projelerimiz var. 2016'da tablette 2018'de de akıllı telefonda liderliğimizi göreceksiniz inşallah. 2017'de bizim 800 milyon dolar ciro gibi bir hedefimiz var, gelir hedefimiz. Bunun 300 milyon doları telefondan akıllı telefondan, 225 milyon doları notebook'tan, 200 milyon doları tabletten ve 75 milyon doları da masaüstünden gelecek."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksit kalktı iyi oldu Türk halkı tasarruf etmiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN