Altında fetret dönemi

Giriş Tarihi: 11.2.2014 16:54

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Kutlar, altının ons fiyatındaki artışa ilişkin, "Altınla ilgili şu anda fetret dönemi yaşanıyor. Açıkçası altınla ilgi çok fazla yükselme beklentimiz yok" dedi.

Kutlar, hafta başında güne bin 266 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatının, bin 270 doları aştığını söyledi.

"Altınla ilgili şu anda fetret dönemi yaşanıyor" diyen Kutlar, "Altın fiyatları muhtemelen çok fazla çıkmayacak, düşme eğilimi mutlaka olacaktır. Açıkçası altınla ilgi çok fazla yükselme beklentimiz yok" ifadesini kullandı.

Kutlar, son zamanlardaki istikrarsızlıkların altın fiyatlarını olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, "Altın epey değer kaybetti, geçen yıl neredeyse herkese kaybettirdi. Bunun telafisi gibi düşünmek lazım. O yüzden çok aşırı yükselmesini beklemiyoruz" şeklinde konuştu.

Yatırım yapmayı düşünenlerin altına karşı ihtiyatlı olması gerektiğini vurgulayan Kutlar, fiyatların gidip geldiğini ancak geçen yılki gibi düşüş beklemediklerini sözlerine ekledi."Altında yeni bir trendin başladığını söyleyemeyiz"

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı güne 1.274,70 dolar seviyesinden başladıktan sonra yükseliş eğilimini devam ettirerek 1.287,59 dolara kadar yükseldi.

Dün, haftanın ilk işlem gününe 1.266,99 dolar seviyesinden başlayan ve analistlerin güçlü direnç seviyesi olarak tanımladıkları 1.270 doların üzerinde tutunmayı başaran altının ons fiyatı, yükseliş kanalındaki hareketini sürdürdü ve 1.287 dolar seviyesine ulaştı.

Analistler, altının ons fiyatının 1.270 dolar direncini aştıktan sonra, bu seviyenin üzerinde tutunmasının altında yeni alıcılar getirdiğini belirtiyor.

Gün içinde yükselmeye devam etmesi halinde altının ons fiyatının 1.290 ve 1.300 dolar dirençlerini aşmasının ilk aşamada önem taşıdığını vurgulayan analistler, 1.270 doların altına yeniden gerilemesi durumunda ise satış baskılarının artabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydediyor.


"ALTININ ONS FİYATINDA 1.260 DOLARLARIN ÜZERİNDE KALINDIKÇA 1.300 DOLAR SEVİYELERİ ÇOK UZAK GÖRÜLMÜYOR"

Garanti Yatırım Döviz ve Emtia Analisti Gökalp İçer de konuya ilişkin değerlendirmesinde, bir süredir gelişen piyasa para birimlerindeki oynaklık sebebiyle altına güvenli liman algısı ile talep olduğunu belirtti. İçer, altının ons fiyatının 1.260 dolar seviyelerini bir kaç kez test ettiğini ve geçen hafta burayı kırarak yukarı yönlü hareketini devam ettirdiğini söyledi.

Vadeli tarafta COMEX pozisyonlarının çok güçlü görülmediğine dikkati çeken İçer, opsiyon pozisyonlarında bir miktar alım talebinin arttığının görüldüğünü ve bunun da altın için pozitif bir gelişme olduğunu kaydetti.


"ÇİN'DE ŞANGAY BORSASI'NDA KONTRAT PRİMLERİNDE ARTIŞ VAR, BU DA FİZİKİ TALEBİN CANLI OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Çin'de Şangay Borsası'nda kontrat primlerinde artış olduğunu ve bunun da fiziki talebin canlı olduğunu gösterdiğini aktaran İçer, "Altının ons fiyatında 1.260 dolarların üzerinde kalındıkça 1.300 dolar seviyeleri çok uzak görülmüyor. Altında yeni bir trendin başladığını söyleyemeyiz ancak orta vadede görünümün çok tehdit edici olmadığını da söylemek gerekiyor" dedi.


TL/GRAM

İçer, yurt içinde TL/gram için dolar/TL'nin seyrinin oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, şunları aktardı:

"Bugün Fed Başkanı Janet Yellen'in konuşması dolar/TL'de oynaklığın artması açısından önemli olabilir. Yellen bir sonraki Fed toplantısına ilişkin vereceği sinyale göre gelişen ülke kurlarında değer kazançları görmek mümkün. Dolar/TL'de de 2,20'nin altına inmemize neden olabilir. Altının ons fiyatında yükseliş görüldüğü durumda da TL'nin değer kazanması halinde gram fiyatı yatay seyredecektir. Bu anlamda uzun vadeli yatırımcı için gram/TL'de pozisyonunun tutulması gerektiğini düşünsek de kısa vadede alım için uygun seviye olmadığını düşünüyoruz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altında fetret dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN