İsrail Türkiye'de 'gaz'a geldi

İsrail, Doğu Akdeniz'de keşfettiği zengin doğalgaz kaynaklarını Avrupa'ya satmak için 4 Türk şirketin kapısını çalarak işbirliği önerdi

Giriş Tarihi: 16.2.2014
İsrail, doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya satabilmek için 4 büyük Türk enerji şirketinin kapısını çaldı. Gazze'ye insani yardım amacıyla giden sivil Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda baskın yapan ve 9 Türk vatandaşını öldüren İsrail, Türkiye'den resmi özür dilemesinin ardından, tazminat talebini de kabul etti. Diplomatik görüşmeler devam ederken, İsrail, enerjide de gaza geldi.

10-17 MİLYAR M3

Doğu Akdeniz'de keşfettiği zengin doğalgaz kaynaklarını satmak için çalışma yapan İsrail Türk şirketlerinden doğalgazın Türkiye'ye taşınması ve Avrupa'ya satışı için tekliflerini istedi. Türkiye'ye İsrail üzerinden 10-17 milyar metreküplük gaz taşıma kapasitesi olduğu vurgulandı. Bu rakam neredeyse TANAP projesini başlatacak Azeri gazına eşit. İsrailli yetkililerin şimdilik özel sektör aracılığı ile girişimlerde bulunduğu, birkaç ay önce Enerji Bakanlığı'ndan randevu istediği ancak taleplerini tazminat görüşmeleri sonrasına ertelediği ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail Türkiye'de 'gaz'a geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN