HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mehmetçik' seri üretime geçiyor

İlk yerli piyade tüfeği olarak tasarlanan 'Mehmetçik', testlerden başarıyla geçti. Seri üretim için sözleşme aşamasında olan tüfek, 500 bin G3'ün yerini alacak

Giriş Tarihi: 11.3.2014
İlk yerli piyade tüfeği 'Mehmetçik', seri üretime hazır. Kışlalardaki 500 bin adet G3 tipi silahın yerini alacak Mehmetçik, tüm testlerden başarıyla geçti. Tüfeğin seri üretimi için sözleşme hazırlıkları başladı. Türkiye'nin kendi imkânlarıyla tasarladığı ilk yerli piyade tüfeğinin, ön aşamada 200 adetlik pilot kafile üretimine başlandı. Üretimi tamamlanan tüfeklerin deneme serileri birliklere teslim edilecek. Mehmetçik tüfeği 7.62 milimetre çapa sahip. Birçok piyade tüfeğine oranla daha hafif olan silahın düzeneğinde gaz sistemi de kullanılıyor. Bu sayede ısınma problemi yaşanmıyor. Modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sistemine de sahip olan piyade tüfeğine ayrıca, ray sistemiyle uyumlu olan bütün aksesuvarlar eklenip, çıkarılabiliyor.

G3'LER ARTIK ESKİDİ
Kışlalarda halen kullanılmakta olan ve uzun yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tercih ettiği piyade tüfeği G3'ler teknolojik ve ekonomik ömürlerini tamamladı. 2009'da Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) arasında modern piyade tüfeği üretimi için anlaşmasa yapılmış, yerli tüfek süreci başlamıştı. 2012'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından kullanılması planlanan tüfeklerin aktif olarak denenmesi, üretimde yaşanan sıkıntılar nedeniyle gecikmişti. Üretim hattı kalifikasyon faaliyetleri ve geliştirme testlerinden başarıyla geçen modern piyade tüfeğinden ilk etapta pilot olarak 200 adet üretildi. 'Mehmetçik'in TSK'ya hem ekonomik hem de pratiklik açısından çok şey kazandıracağı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mehmetçik' seri üretime geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN