'Erbil – Bağdat anlaşması bölgeye barış getirir'

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız sabah.com.tr’ye özel açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 17.3.2014 00:58 Güncelleme Tarihi: 17.3.2014 12:14
Ali Değermenci'nin sorularını yanıtlayan Yıldız, "Erbil – Bağdat Anlaşması bölgedeki siyasi sorunları çözer ve bölge huzur içinde zenginleşir" dedi. Bakan Yıldız iki kesimin anlaşma ihtimalinin çok yakın olduğunu ve bölgeden çıkarılacak petrol ve doğalgazın batı pazarına Türkiye üzerinden aktarılmasının Türkiye'ye çok büyük katkısı olacağını belirtti.

Kuzey Irak'ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Türkiye bölgedeki enerji konusunda anlaşma imzaladı. Çıkarılacak petrol ve doğalgazın Türkiye üzerinden Batı'ya geçilmesi konusunda bir uzlaşma sağlandı. Bağdat yönetimi ile ilgili bölge yönetimin arasında bir problem çıkmıştı. Onunla ilgili bir uzlaşma veya gelişme oldu mu?

Seçerek bir şey söyleyeyim uluslararası hukukta da önemli olduğu için. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti merkezi Irak Hükümeti ile anlaşmalar ve Kuzey Irak'la sözleşmeler yapıyor. Çünkü özel hukuk hükümlerine tabi olan ister kamu şirketleri olsun ister ise özel şirketler olsun özel hukuk hükümlerini göre bir kısım sözleşmeler yapabilirler.

Türkiye ne kadarlık bir anlaşma yaptı?

Türkiye Merkezi Irak hükümeti ile kendi hissesine düşen beş buçuk milyar dolarlık toplam yirmi beş milyar dolarlık konsorsiyum üyeleriyle beraber anlaşma yaptı.

Şimdi Ali Bey Mansuriye, Siba gibi bölgelerde. Daha sonra Güney'den Basra'dan doğru çıkabilecek petrolün Kuzey'e aktarılmasıyla alakalı çalışmalar yapılıyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
'Erbil – Bağdat anlaşması bölgeye barış getirir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN