Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'a tahkim merkezi kuruluyor

Yerli tahkim merkezi olmadığı için işadamlarının yaşadığı para ve zaman kaybı bitiyor. Mahkemelere göre yüzde 80 zaman kazandıran sistemin kurulması için çalışma başladı

Giriş Tarihi: 13.4.2014
Yurtdışında işadamlarının yaşadığı ticari anlaşmazlıkları çözmek için sıkça başvurulan 'tahkim merkezi' Türkiye'ye de geliyor. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat İsmail Altay liderliğinde kurulması planlanan İstanbul Tahkim Merkezi, işadamlarının aralarındaki anlaşmazlıklarından kaynaklanan dava süresini dörtte 3 oranında kısaltmayı hedefliyor. Merkezler, iş sözleşmelerine konulacak bir madde ile yetkilendiriliyor. Türkiye'de yasayla kurulması planlanan bir tahkim kuruluşu çalışması olmasına rağmen kendilerinin 2006'dan beri bu alanda çalıştıklarını söyleyen Altay, şunları anlattı: "Başkanlığını yaptığım İstanbul Tahkim ve ADR Hukukçuları Topluğu tarafından, İstanbul Tahkim Merkezi kurulmasının alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu çalışma kısa sürede sonuçlanacak ve dernek olarak kurulacağız. Tahkim yargılamasında bağımsızlık ve güvenirlik en önemli önceliğimiz olacak."

DAVA 6 AYDA SONUÇLANIYOR

Dünyadaki tahkim merkezlerinin en önemli avantajlarının 'hız ve güven' olduğunu söyleyen Altay, İstanbul'un da bir finans merkezi olması için böyle bir kuruma ihtiyaç olduğunu anlattı. Altay, tahkimde bir davanın en çok 6 içinde sonuçlandırıldığını, oysa mahkemede daha 8-9 ay geçmesine karşın ilk duruşmanın bile yapılamadığını söyledi. Altay, tahkimin bir yargılama yöntemi olduğunu ve sistemin tarafların karşılaştıkları uyuşmazlığı çözmek için devlet yargısı yerine, seçecekleri hakemlerin yapacağı yargılamayı ve verilecek karara uyma prensibine dayandığını anlattı. Altay, "Uyuşmazlıkları tahkim yoluyla çözmekteki amaç, uzman ve tarafsız kişiler eliyle sorunların en kısa sürede giderilmesidir" dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
İşadamları anlaşmazlık durumunda merkezin kararını tanımayı taahhüt ettiklerini sözleşmeye yazıyorlar. Anlaşmazlık durumunda taraflardan biri tahkim merkezine yapılan başvuru en fazla 6 ayda sonuca bağlanıyor. Merkez, kararını verdikten sonra işadamları bunun gereklerini yerine getirmek zorunda. Merkezin kararı aynen mahkeme kararı niteliği taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'a tahkim merkezi kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN