Türkiye'nin en iyi haber sitesi

K. Irak'tan petrol ihracatı başladı

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Türkiye'nin son dönemdeki önemli ekonomik hamlelerinden olan Kuzey Irak enerji işbirliğinde ilk adım atıldı. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, önceki gün itibarıyla Türkiye'ye petrol ihracatına başladı. İlk etapta petrolün günlük 400 bin varile ulaşması beklenirken, Enerji Bakanlığı sürecin şeffaf ilerlediğini, hem Erbil hem de Bağdat yönetimine anlık bilgilendirme yapıldığını vurguladı. Kuzey Irak petrolünün orta vadede 2 milyon varile kadar çıkması hedefleniyor. Petrolün Türkiye üzerinden geçmesi konusunda Bağdat pürüzünün tam olarak aşılamadığı öğrenildi. Türkiye, aralıktan bu yana ihracata başlanması için Irak Merkezi Yönetimi'nin 'olur'unun alınması konusunda diplomatik temaslarda bulunuyor. İlk 5 ayda sonuca ulaşılamayınca Neçirvan Barzani, ihracata başlanacağını duyurmuştu. Bugüne kadar Ceyhan'da 1.6 milyon varillik petrol birikti. Yetkililer, petrol satışını Kuzey Irak'ın yöneteceğini, ilk etapta hedefin uluslararası piyasalar olduğunu vurguladı.

GELİRLER HALKBANK'A

Petrolün satış gelirinin Türkiye'de bir kamu bankasına yatırılması bekleniyor. Bu bankanın da Halkbank olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yetkililer, Irak'ın halen Kuveyt'e savaş tazminatı olarak ödediği petrol gelirlerinin yüzde 5'inin Irak Kalkınma Fonu'na yatırılacağını, atılan her adımın Erbil ve Bağdat'

Ciro 100 milyar doları bulabilir
Kuzey Irak' ta 40-45 milyar varil petrol, 6-7 trilyon metreküp gaz rezervi olduğu tahmin ediliyor. Petrol rezervinin, ekonomik değeri varil başına ortalama 120 dolardan, 5 trilyon olarak hesaplanıyor. 2019 yılına kadar Kuzey Irak'ın Ceyhan üzerinden günlük 2 milyon varil petrol ve yıllık 20-30 milyar metreküp doğalgaz ihracına başlaması hedefliyor. Bu da yıllık 90-100 milyar dolara yakın ciro gerçekleşeceği anlamına geliyor. Türkiye isteğini kabul ettirirse, enerjinin para trafiğinde ABD ve İngiltere'nin ardından, üçüncü aktör haline gelecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
K. Irak'tan petrol ihracatı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN