Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnovasyon ordusuna Başakşehir katkısı

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Türkiye'nin katma değeri yüksek ürünler satabilmesinin tek yolu olan inovatif üretim için yeni bir teknoloji merkezi daha açıldı. Başakşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, Türkiye'nin inovasyon açığını gidermek için araştırmacılara hizmet verecek. Açılışa katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, merkezin, Türkiye'deki bilişim ve Ar-Ge çalışmalarına önemli katkı sağlayacağına ve örnek olacağına inandığını belirtti.

TÜRKİYE'NİN İLK MERKEZİ
Çavuşoğlu, merkezin Türkiye'deki bilişim ve Ar-Ge çalışmalarına önemli katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ı tebrik eden Çavuşoğlu, "Sadece adaş ve hemşehri değiliz, çocukluk arkadaşıyız" diye konuştu. Başakşehir 5. Etap'ta bulunan 3 bin metrekare inşaat alanına sahip 4 katlı Başakşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, TTNET'in stratejik ortaklığıyla dünyadaki 340, Avrupa'da 269, Türkiye'deki ilk ve tek "yaşam laboratuvarı" olarak kuruldu.

Büyükekşi: İcat açığı kapanmalı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, inovasyonun Türkiye açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "Türkiye'nin cari açığı değil, inovasyon açığı olduğuna inanıyoruz" diye konuştu. Büyükekşi, geçen yıl Türkiye'nin, 98 milyon ton ürün ihraç ettiğini, bunun karşılığında 145 milyar dolar gelir elde ettiğini kaydetti. Büyükekşi, "Yaptığımız ihracat kilo başına 1 dolar 58 cent. Oysa, küresel inovasyon listesinde ilk sırada yer alan İsviçre'ye baktığımızda kilo başı ihracat 4 dolar 20 cent" dedi. Merkezde akıllı ev teknolojilerinden havacılık alanına, internet teknolojilerinden mağaza yeniliklerine kadar pek çok alanda fikir sahibi olanların fikirlerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sağlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnovasyon ordusuna Başakşehir katkısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN