Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadon modeli

Giriş Tarihi: 16.5.2014

Soma'daki facianın ardından acılı ailelere ödenmesi beklenen tazminat miktarı akla eski kazaları getirdi. 4 yıl önce yaşanan Karadon faciasında eşe 40, çocuğa 20, kardeşe 6 bin TL ödenmişti

Soma'da yaşanan maden faciası akıllara daha önceki kazalardan sonra açılan davaları getirdi. 4 yıl önce Zonguldak-Karadon'da 30 madencinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasıyla ilgili ceza davasında 5 kez bilirkişi raporu alındı. Tazminat davalarında ise eşlere 40 bin, çocuklara 20'şer bin, kardeşlere de 6'şar bin TL ödendi.

YARGITAY DÜŞÜRDÜ
Yargı, Zonguldak-Karadon Taşkömürü İşletmesi'ndeki grizu patlaması sonrasında açılan ceza ve tazminat davalarında tavrını gösterdi. Kömür ocağında meydana gelen kaza sonucunda yaşamını yitiren madencinin ailesi için belirlenen tazminatlar düşürülmüştü. 2009 yılındaki kararda, eş için 45 bin, anne için 25 bin ve çocuklar için de 25 bin tazminat belirlemişti. Karadon'da yaşanan kazada hayatını yitiren işçilerin ailelerine verilecek tazminat miktarının, alım gücündeki düşüş dikkate alınarak, 2009 yılındaki karara göre artırılması beklenirken tam tersi oldu.

EŞE 40 BİN TL

Zonguldak İş Mahkemesi, Karadon'da ölen madencilerin ailelerinin açtığı manevi tazminat davasında, geçen aybaşında verdiği kararında tazminat miktarlarını şöyle belirledi: "Eş için 40 bin, anne-baba ve çocuklar için 20'şer bin, kardeşler için de 6'şar bin TL."

CEZA DAVASI BİLİNMEYENLİ DENKLEM
Grizu patlaması sonucu aralarında, şimdinin Taş Kömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı olan, dönemin Karadon Müessese Müdürü İsmail Güner'in de bulunduğu 25 sanık hakkında "birden çok kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan dava açıldı. Zonguldak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23 Ağustos 2011'de açılan davada dosya 5 kez bilirkişiye gitti geldi. Bilirkişi raporlarında sanıkların sorumluluk oranları farklı gösterilirken bir raporda ise "kazanın yüzde 100 kaçınılmaz olduğu" yani kusurlu kimsenin bulunmadığı görüşü savunuldu. Dava halen, yeni bilirkişi raporu beklendiği için devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadon modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN