Soma için iki kritik adım

Hükümet, Soma faciasının ardından iki kritik adım atıyor. Güvenlik çıtası yükseltilecek ve kaçış odaları zorunlu olacak

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Hükümet, Soma'da vatandaşların yarasını sarmak ve madenlerde güvenliği artırmak için iki önemli adım atıyor. İlk etapta güvenliğe ilişkin çıta yükseltilirken, kaçış odalarının zorunlu hale getirilmesi öngörülüyor. Diğer adım ise yaşamını yitirenlerin yakınlarına "acil yardım ödeneği" adıyla 10 bin liraya kadar çıkan devlet yardımı yapılması olacak.

KOMİSYON tOPLANIYOR

Meclis Sanayi ve Enerji Komisyonu alınacak önlemler için ilk adımı atmak üzere toplanacak. Komisyonun amacı ise Soma'dan ders alarak madenlerdeki güvenlik önlemlerini artırmak. Enerji Komisyonu, öncelikle Almanya gibi madencilik konusunda önde gelen ülkelerdeki uygulamaları model olarak inceleyecek. Kaçış odalarının zorunluluğu ve işyeri güvenlik çıtasının yükseltilmesi öncelikli gündem maddesi olarak görülüyor. Üyeler bu konuda yapılması gerekenleri masaya yatırarak yol haritası hazırlayacak.

ILO STANDARTLARI

Madenlerde kaçış odalarının zorunlu olmasının yanı sıra Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) tüm standartlarının uygulanması da gündeme geldi. Özellikle linyit kömürü çıkarılan maden ocaklarındaki güvenlik standartlarının artırılması üzerinde duruluyor. Linyit sahalarındaki üretimin standardının taşkömüründeki kalite seviyesine çıkarılması planlanıyor.

GÜVENLİK ÇITASI YÜKSELİYOR
Çalışma Bakanlığı da kayıt dışı çalışan işletmelere yönelik cezai yaptırımları artırmayı planlıyor. İşyeri güvenlik çıtasının yükseltilmesi ve eğitimli olmayanların çalıştırılmaması başlıkları üzerinde de duruluyor.

AİLELERE 10 BİN LİRALIK YARDIM
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı Soma'da yaşamını yitiren ailelere devlet yardımı için çalışma başlattı. Başbakanlık'tan AFAD ve örtülü ödenek aracılığıyla yardım yapılması bekleniyor. Maden ocağında yaşamını yitirenlerin ailelerine 5-10 bin lira arasında değişen devlet yardımı yapılması planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma için iki kritik adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN