Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan'ı 'kurban' seçmişler

Giriş Tarihi: 18.5.2014
Alp Gürkan'ın "İşletme Müdürüm 'yüzde 1 bile ihmalimiz yok' dedi. Söylediği yalansa vebal onun" sözlerinin nedenini SABAH buldu. Gürkan'ın sahibi olduğu Soma Kömür İşletmeleri'nde 24 Aralık 2013'teki yönetim kurulu toplantısında ilginç bir karar alındığı öğrenildi. 7 Ocak'taki Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlanan yönetim kurulu kararıyla, şirketin iş güvenliği ve yaşanabilecek maden kazalarında tek sorumlu olarak Soma Maden İşletmeleri'nin Genel Müdürü Ramazan Doğru'nun atandığı ortaya çıktı. Aynı zamanda yönetim kurulu üyesi de olan Ramazan Doğru bu kapsamda münferiden tek yetkili ve sorumlu seçildi. Hukukçulara göre, patron Gürkan'lar herhangi bir kaza riskinde Ramazan Doğru'yu kurban belirleyerek kendilerini sigortaya aldı.

YAHUDİ AİLEYE GELİN GİTTİ
Şirketin ortakları arasında da ilginç isimler dikkat çekiyor. Maden ocağını işleten Soma Kömür İşletmeleri'nin başında Can Gürkan var. Şirketin sermayesi 5 milyon TL. Yüzde 50'si ailenin diğer bir şirketi Tilaga Madencilik'e ait. 1.25 milyon TL'lik yüzde 25 pay Can Gürkan'ın. 849 bin TL'lik yaklaşık yüzde 15 pay ise baba Alp Gürkan'ın. Soma Kömür'ün yüzde 5 ortağı Müzeyyen Nazlı Asafrana. Bu kişinin Alp Gürkan'ın çocuğu olduğu, Yahudi olduğu iddia edilen Asafrana ailesinden biriyle yaptığı evlilik sonrası soyadının değiştiği belirtiliyor.

İLGİLENMEDEN 18 BİN TL PARA ALIYOR
Reklamcılık yapan Asafrana'nın şirketteki hissesi 250 bin TL. İsmail Hakkı Kalkavan ve İsmet Kasapoğlu'nun da şirkette 222 TL'lik göstermelik bir payı var. Neredeyse madenle ilgilenmeyen Gürkan, Tilaga Madencilik'ten aylık 18 bin TL huzur hakkı alıyor. Bu arada İTÜ Alp Gürkan ve İsmet Kasapoğlu'nun Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu üyeliklerine son verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan'ı 'kurban' seçmişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN