Yaralılara emekli maaşı

Giriş Tarihi: 20.5.2014
Soma'daki ölüm madeninde sadece hayatını kaybeden 301 işçimizin değil yaralananların da bazı hakları var. Yaralanan işçiler için iş görmezlik ödeneği ve kusurlu işletmeden alınacak kıdem ile manevi tazminat gibi haklar bulunuyor. İş kazası sonucu yaralanan madenciler, tedavi gördükleri sürece geçici iş görmezlik ödeneği alabiliyor. Bu ödenek günlük kazanca göre belirleniyor ve tedavinin yapılış şekline göre değişiyor.
ÖRNEK HESAP: 2 bin liralık brüt ücret hesabından gidersek bu işçiye hastanede kaldığı her gün için yatarak tedavide 33.3 lira, yatmaksızın raporlu geçen süreler için ise 44.4 lira ödenir. Yaralanan madencimizin meslekte kazanma gücünü yüzde 10 ve daha fazla kaybetmesi durumunda ise ödeneğin adı 'iş görmezlik' halini alıyor. Yani bir nevi emekli maaşı bağlanıyor. Bu ödemede ömür boyu sürüyor. Bu hesapta iş görmezlik oranı da devreye giriyor.
ÖRNEK HESAP: 2000 lira brüt ücret alan madencimiz eğer tam iş görmezlik halindeyse, yani bir daha maden işi yapamayacak durumdaysa 30 günlük kazancının yüzde 70'i bağlanıyor. 2000 lira için bu miktar 1400 liradır. İş görmezliği yüzde 50 olan bir madenci için ise hesap tam iş görmezliğin bu orana bölünmesiyle bulunuyor. Yani 1400X% 50 = 700 lira oluyor.

Sigortasız işçinin de hakı var

Soma'da iddialar arasında sigortasız işçi çalıştırıldığı da vardı. Eğer ölenler arasında sigortasız işçi varsa sigortalıların yararlandığı tüm haklar kendileri için de geçerli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaralılara emekli maaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN