Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazandıran katma değer

Dünya ihracat haritası çıkarıldı. Gelişmekte olan ülkeler yarı mamulde lider olurken ABD, Çin ve Japonya teknoloji ihracatında liste başı oldu

Giriş Tarihi: 21.5.2014
CIA Factbook verileriyle hazırlanan haritada, her ülke en değerli ihraç ürünlerine göre etiketlendi. Harita ülkelerin en büyük gelir kaynaklarını gösterirken, kıtalar arasındaki farklılıkları da gözler önüne seriyor. Beklenildiği gibi, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya'nın en çok gelir getiren ihracat ürünleri petrol ve doğalgaz oldu. Raporda, en fazla makine ve motorlu taşıtlardan döviz sağlayan Avrupa ise dünyanın atölyesi olarak nitelendiriliyor. Ancak Belçika'da elmas ve Portekiz'de tarımsal ticaret en büyük payı alıyor. Giyim ve orman ürünlerinden oluşan yarı işlenmiş ürünler ihraç eden Asya ise imalat merkezi olarak kabul ediliyor. Balkanlar'da ise doğalgaz ve tekstil ürünleri öne çıkıyor.

YARI İŞLENMİŞ ÜRÜNLER AĞIRLIKTA
Yunanistan, Kıbrıs, Grönland, Afrika ve Latin Amerika'da yer alan birçok ülkede ise ihracat gıda, meşrubat ve tarıma dayalı. Gelişmekte olan ülkeler sınıfında yarı işlenmiş ürünler ağırlıkta kaldı. Türkiye'de gıdanın yanı sıra tekstil ürünleri ihracat gelirinin çoğunluğunu sağlıyor. Meksika, Monako, Pakistan, Bulgaristan'da Türkiye gibi tekstilden ihracat geliri sağlayan diğer ülkeler. Gıdada ise Yunanistan, Madagaskar, Etiyopya, Somali, Kenya ve Arjantin öne çıkıyor. En fazla teknolojik ürün ihraç edenler ise Amerika, Çin, Japonya ve Finlandiya oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazandıran katma değer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN