Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak petrolünde sevkıyat başladı

Kuzey Irak'tan gelen 3 milyon varillik petrolün Avrupa'ya satışı önceki gün başladı. Bakan Yıldız, "1 milyon varilin yüklemesi tamamlandı" dedi

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Uzun zamandır Türkiye'nin gündemini meşgul eden Kuzey Irak petrolünün satışına ilişkin nihayet düğmeye basıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Ceyhan'da bekleyen Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasaya sevkıyatı önceki gün başladı" dedi. Yıldız, "1 milyon varil petrolün yüklemesi de devam ediyor. Dün itibarıyla yükleme tamamlanmış olacak" diye konuştu. İlk satılacak petrolün ardından sağlanacak gelirin de Türkiye'de Halkbank'a yatırılması bekleniyor. Türk yetkililer ise petrol satışında oldukça şeffaf davrandıklarını kaydetti.

3 MİLYON VARİL BİRİKTİ

Türkiye'nin son dönemdeki önemli ekonomik hamlelerinden biri olan Kuzey Irak enerji işbirliğinde ilk ve büyük adım atıldı. Uzun müzakerelerin ardından Kuzey Irak, Türkiye'ye petrol ihracatına geçtiğimiz ay başlamıştı. Kuzey Irak'ın Türkiye'ye petrol ihracatına başlamasının ardından depolarda 3 milyon varil petrol birikmişti.

İHRACAT HIZLANACAK
Petrolün uluslararası piyasalara sevkinin sürekli olarak başlamasının ardından Kuzey Irak'ın Ceyhan üzerinden ihraç ettiği petrol ve doğalgaz miktarının da artması bekleniyor. Petrolün orta vadede günlük satış hedefinin ise 2 milyon varil olacağı belirtiliyor. Bilindiği gibi Türkiye aralık ayından bu yana ihracata başlanması için Irak merkezi yönetiminin onayının alınması için diplomasiye başlamıştı. Ancak geçen 5 ayda sonuca varılmaması üzerine Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ihracata başlayacaklarını duyurmuştu.

TAM ŞEFFAFLIK

Enerji Bakanlığı kaynaklarınca, sürecin uluslararası hukuka uygun ve şeffaf bir biçimde ilerleyeceğinin altı çizildi. Bu kapsamda örneğin Irak'ın halen Kuveyt'e savaş tazminatı olarak ödediği petrol gelirlerinin yüzde 5'ini ifade eden miktarın Irak Kalkınma Fonu'na yatırılacağı belirtildi. Yetkililer, her aşamada Erbil ve Bağdat'a bilgi verildiğini belirterek, "Taraflar istemese bile biz bilgilendirme yapıyoruz. Süreç tam şeffaflık içinde ilerliyor" dedi. Öte yandan petrol satışından elde edilen gelirlerin ise Halkbank'a yatırılması bekleniyor.

CİRO 100 MİLYAR DOLARI BULABİLİR
Kuzey Irak'ta 40-45 milyar varil petrol, 6-7 trilyon metreküp gaz rezervi var. Petrolün değeri varil başına 120 dolardan, 5 trilyon dolar. 2019'a kadar Kuzey Irak, günlük 2 milyon varil petrol ve yıllık 20-30 milyar metreküp doğalgaz ihraç etmeyi hedefliyor. Bu da yıllık 90-100 milyar dolar ciro demek. Türkiye böylece enerji parası trafiğinde ABD ve İngiltere'nin ardından, üçüncü aktör olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak petrolünde sevkıyat başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN