Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakem heyetini tükettiler

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Tüketicilere, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nden kötü haber geldi. Buna göre bankaların aldığı hesap işletim ücretlerinin iade edilmesinde karar organı olan Tüketici Hakem Heyetleri'nin yetkisi elinden alındı. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin verdiği karara göre hesap işletim ücretleriyle ilgili davalar hakem heyetleri yerine mahkemelerde açılacak. Tüketici Hakem Heyetleri hesap işletim ücretlerine ilişkin davalarla ilgili herhangi bir işlem yapamayacak ve tüketiciler haklarını genel mahkemelerde aramak zorunda kalacak.

AMAÇ CAYDIRMAK
İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Altay, Yargıtay kararının tüketici aleyhine olduğunu söyledi. Altay, "Tüketiciler hakem heyetlerine ücretsiz başvuru yapabiliyordu. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin aldığı bu kararla birlikte tüketiciler dava açmak için ayrıca para yatırmak zorunda kalacak. İadesi alınabilecek tutar göz önünde bulundurulursa davanın hiç açılmaması daha kârlı" dedi. Bu kararın tüketiciyi davadan caydırmak amacıyla çıktığını belirten Altay, hesap işletim ücretlerinin de yasallaştırılmasına yönelik bir adım olduğunu ifade etti. Altay, "Bu karar görevli mahkemenin belirlenmesi için çıkartılmış gibi gösterildi fakat aslında 'mevduat hesaplarından tahsil edilen işletim ücretlerine ilişkin uyuşmazlığa' tüketicinin korunması hakkında kanunun uygulanamayacağına ilişkin bir karar niteliğindedir" diye konuştu.

BANKA PARA ALMAMALI
İsmail Altay, hesap işletim ücretiyle ilgili sorunu bir üst boyuta taşıyarak, bankanın bu hizmetinden dolayı hiç para almaması gerektiğinin de altını çizdi. Altay, "Mahkemelerin somut bir olayda, müşterinin bankada açtığı hesap ile ticari veya mesleki faaliyette bulunup bulunmadığını tespit etmesi gerekir. Daha açık bir deyişle, vadesiz mevduat hesabından hesap işletim ücreti alındıysa, bu uyuşmazlık Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamına girer" dedi.

Hesap işletim ücreti isteyemez
İsmail Altay, faiz ya da sair finansal ürünlerden kazanç için hesap açılmışsa, bunun borçlar ve ticaret kanunu gibi genel hükümlere tabi olduğunu söyledi. Altay, "Böyle olsa bile bankanın hesap işletim ücreti talep etme hakkı yok. Çünkü bu tipik bir genel işlem şartıdır. Bu nedenle de bankanın istediği ücret iptal edilmelidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakem heyetini tükettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN