Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balonu yine şişiriyorlar

Türev ürünler ile küresel krizi çıkaran finansal kesim akıllanmışa benzemiyor. ABD ve Avrupa bankaları türev piyasasını 2008 krizi öncesinden yüzde 20 daha yukarı taşıyarak 710 trilyon dolara kadar çıkardı

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Küresel finans sistemini yerle bir eden türev ürünlerde yeni balon oluşuyor. Finansal krizi yaratan bu sistemden ders alınmamışa benziyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) rakamlarına göre 2008 krizinden sonra azalmaya başlayan türev ürünler yeniden artışa geçti ve kriz öncesi seviyesinin yüzde 20 fazlasına ulaştı. 710 trilyona çıkan türev ürünlerin 2013 Haziran ayı itibarıyla miktarı 693 trilyon dolar düzeyindeydi. 2012'nin Aralık'ında bu rakam 633 trilyona kadar inmişti. Öyle ki ABD'nin 16 trilyon dolarlık GSYH'sini baz alırsak bu rakam ekonominin tam 44 katı yapıyor. Faiz oranı türevlerindeki her yıl 20 trilyon düşüşle birlikte bu piyasa geri çekilmeye başlamıştı ancak tekrar yükselişe geçti ve kriz senaryoları konuşulmaya başlandı. Faiz oranlı ürünlerin toplam içindeki payı yüzde 82'ye kadar ulaşarak 584 trilyon dolara kadar çıktı.

BANKALAR BAŞROLDE

Krizi yaratan bankalar da yine başrollerde. Türev ürünlerin alım-satımında ABD ve Almanya ve Fransa ağırlıklı Avrupa bankaları ön plana çıkıyor. Örneğin 25 ABD bankasının toplam türev ürün miktarı tam 236 trilyon dolar. Bu bankalardan bazılarının toplam aktifleri ile türev ürünleri karşılaştırınca 54 kat fazla olduğu dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balonu yine şişiriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN