45 milyon $'lık Stradivari keman

Alternatif yatırım meraklıları bir müzayede evinin 45 milyon dolara satışa çıkardığı Stradivari marka kemanın peşinde. Enstrümanların Mona Lisa'sı olarak bilinen dünyanın en pahalı kemanını alacak kişi, müzisyen değil koleksiyoncu olacak

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Tüm ezberleri bozan 2008'deki global krizden bu yana yatırımcılar alternatif tasarruf araçlarının peşinden koşuyor. Newsweek'in haberine göre alternatif yatırım araçları arasında hızla yükselenlerden biri de markalı müzik enstrümanları. Enstrüman koleksiyonerliğinin son dönemlerde en kazançlı yatırımlardan olduğu belirtilen haberde, ünlü müzayede evi Ingles&Hayday'in satışa çıkardığı Stradivari marka kemana vurgu yapıldı. Enstrümanların Mona Lisa'sı olarak bilinen Stradivari kemanın başlangıç fiyatı 45 milyon dolar olarak belirlendi. Üstelik bu fiyata kemanın kutusu dahil değil.

KRİZ ONLARI TEĞET GEÇTİ

Ingles&Hayday çalışanlarından Tim Angles göre 2008'de elinde hisse senedi ve mülk bulunduran yatırımcılar krizde paniklemelerine rağmen aynı şey Stradivari koleksiyonerleri için söz konusu olmadı. Londralı müzik aleti satıcısı Florian Leonhard ise dünyada sadece 150 adet kemanı bulunan bu ünlü markanın ürünleri, 12 yılda yıllık ortalama yüzde 10.9 değer kazandı. Müzik Derneği Başkanı Francesca Peterlongo, "Alıcılar Itzhak Perman'ın kemanına sahibim diyerek övünmek istiyorlar" dedi. Uzmanlar, enstrümanlara verilen fahiş fiyatların gerçek müzisyenleri pazarın dışına ittiğini belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
45 milyon $'lık Stradivari keman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN