Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domatese kimlik geliyor

Sebze ve meyvede kimlik dönemi başlıyor. Artık satıcılar 'Anamur muzu, Malatya kayısısı, Ayaş domatesi' diyerek müşteriyi kandıramayacak. Bakan Yazıcı, "Her şey künyeden takip edilecek" dedi

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Ayaş'ın domatesi", "Anamur'un muzu" diyerek vatandaşı kandırma devri kapandı. Hal Kayıt Sistemi ile bir ürünün nerede üretildiği, hangi fiyata piyasa sürüldüğü künyesinden görülebilecek. Sistem sayesinde israfın önüne geçilecek, piyasaya daha daha fazla sebze-meyve sunulacak ve fiyatlarda ucuzlama olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Antalya'da düzenlediği toplantısıyla Hal Kayıt Sistemi'ni kamuoyuna duyurdu. Bakan Yazıcı, Türkiye'de üretilen sebze ve meyvenin dörtte birinin sofraya ulaşmadan çöpe gittiğini söyleyerek, nakliye, depolama ve ambalajlama koşullarının yetersizliği nedeniyle zayi olan ürünlerin ekonomik değerinin 20 milyar lira olduğunu belirtti. Sistem sayesinde bu israfın önüne geçileceğine vurgu yapan Yazıcı, sebze ve meyve sektöründeki kayıt dışılığın yüzde 70'lerde olduğunu ifade etti.

KÜNYEDEN SORGULANACAK

Hal Kayıt Sistemi ile ürünlerin çöpe gitmesi önlenecek ve piyasaya daha fazla sebze- meyve sunulmuş olacak. Bu gelişme fiyatlara ucuzluk olarak yansırken, tüketici de ürünün künyesini sistemden sorgulayarak bir anlamda piyasayı denetleyebilecek. Sistem ile Antalya'da 1 TL olan domates, Ankara'da 5 TL olamayacak. Ürünün ülkenin değişik yerlerindeki fiyatları da takip edilebilecek.

50 MİLYAR LİRALIK KAZANÇ

Yüzde 70 oranındaki kayıt dışılığın ekonomik maliyetinin 30 milyar TL olduğu bilgisini veren Yazıcı, "Sistem kayıt dışı olunca izlenemiyordu. Şeffaf değildi ve vatandaşlarımız piyasaya güvenmiyordu. Yeni Hal Kanunu ile yaptığımız düzenlemeler sayesinde her yıl ülkemizin kaybettiği 50 milyar TL'yi ekonomimizin kazanç hanesine yazmak istiyoruz" diye konuştu. Hal Kanunu'yla komisyoncular domates alacaksa nerede üretildiğini kalitesinin ne olduğunu benzer ürünün değişik yerdeki fiyatını görebilecek. Hiç kimse ürününü 'Ayaş domatesi, Malatya kayısısı' diye satamayacak. Vatandaşın ürününü aldıktan sonra parasını ödemeden ortadan kaybolan ve halk arasında 'Tokatlayıcı' diye tabir edilen kişiler de artık vatandaşı dolandıramayacak.

PERAKENDE MECLİS'E GELİYOR
Bakan Yazıcı, perakende sektörünü düzenleyecek olan kanun tasarısını taslağa dönüştürdüklerini söyleyerek, "Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da iki kere müzakere ettik. Başbakanlığa sevk ettik. Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelir ve Meclis'e indirilmesini sağlarız. Yıl sonu itibarıyla tasarının yasalaşmasını hedefliyoruz. Yasa perakendenin bütününü düzenliyor. Orta yolu bulduk" dedi. Yazıcı, düzenlemeyi sonbaharda Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KENDİ İNSANINA GÜVENİYOR
Bakan Hayati Yazıcı, Türkiye'nin büyüme oranını da değerlendirdi. "Türkiye'nin büyüme oranlarını revize eden uluslararası kuruluşlar oldu. 2014'ün ilk çeyreğinde Orta Vadeli Program'da öngörüldüğü gibi yüzde 4.3 büyüdük" diyen Yazıcı, şunları söyledi: "Türkiye kendi insanına, 3'üncü Havalimanı ve Marmaray'a güveniyor. Marmaray'dan geçin ve Türkiye Cumhuriyeti ile övünün. 2023 hedefleri için 'hayal' diyenler var. Oturursan hayal. Hedef koyarsan ulaşırsın."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domatese kimlik geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN