Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koreliler rekabeti Türkiye'ye taşıdı

Serbest Ticaret Anlaşması'yla Türkiye'ye Güney Koreli akını başladı. Ülkenin 10 büyük şirketi arasında yer alan cirosu milyar dolarları aşan devler, Güney Kore'deki rekabeti Türkiye'ye taşıdı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Geçen yıl mayıs ayında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın ardından Türkiye, Güney Koreli şirketlerin akınına uğruyor. Türkiye'ye ilk kez gelen Koreli devlerin yanı sıra, var olan firmalar ise işlerini büyütme kararı alıyor. Güney Kore'de "Cheabol" adı verilen ve büyük ailelerin yönettiği devler, ülkelerindeki rekabeti de kısa sürede Türkiye'ye taşımış oldu.

HyundaI'den yeni merkez

Türkiye'de otomotiv ve mühendislik alanında yatırımı bulunan Güney Koreli Hyundai, büyümeyi hedeflediği asansör birimi için bu yıl bir merkez açmayı planlarken, Hanwha Group ise yenilenebilir enerjiye yöneleceğini açıkladı. Yüksek binaların arttığı Türkiye'deki asansör piyasasının önemli iki oyuncusu bulunuyor. Alman Thyssenkrupp ve İsviçreli Schindler Group arasındaki rekabete ortak olmak isteyen Hyundai Group'un Başkanı Hyun Jeong-eun, büyüme stratejisine Türkiye'yi ekledi. Koreli firmanın asansör birimi olan ve 2 binden fazla çalışanı bulunan Hyundai Elevator, Türkiye'de ilk olarak bir merkez açacaklarını belirtti. Hyundai Elevator, saniyede 18 metre hızla giden dünyanın en hızlı asansörünü yapmıştı.

Doğuş ve Sabancı'yla geldiler

Son 2 yılda Türkiye'ye gelen Güney Koreli firmalar ülkenin en büyük grupları olarak dikkat çekiyor. 47 milyar dolarlık cirosu bulunan Güney Kore'nin en büyük 6'ncı özel sektör şirketi GS Holding, Türkiye'ye MNG Holding ile girdi. 98 milyar dolarlık cirosuyla ülkenin en büyük üçüncü holdingi SK Group, Doğuş Grubu ile w Seul merkezli CJ Group ise Sabancı ailesiyle, Türkiye'de rekabete başladı. 2011'de Kibar Holding ile ortaklığa imza atan dünyanın dördüncü büyük çelik üreticisi POSCO ise 2013'te 350 milyon dolarlık yatırımı tamamlayarak üretime başladı.

32 milyar dolar cirosu var

Yenilenebilir enerjiye odaklanan Hanwha Chemical'in Yönetim Kurulu Başkanı Kim Hee-cheul, Türkiye'ye yöneleceklerini açıkladı. 32 milyar dolarlık cirosuyla Güney Kore'nin 10 büyük şirketi arasında yer alan firmanın yöneticisi, Türkiye'de potansiyelin yüksek olduğunu belirterek ilk adım olarak bir ofis kurduklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koreliler rekabeti Türkiye'ye taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN