Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musul tedirginliği

İlk çeyrek büyüme rakamlarıyla moral depolayan piyasalar, dün Musul tedirginliği ile çakıldı. IŞİD'in Türk Konsolosluğu'nu ele geçirmesiyle borsada satışlar hızlandı. Endeks % 3.25 değer kaybetti, dolar ve faiz tırmandı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Avrupa Merkez Bankası'nın geçen hafta aldığı kararlar ve beklentilerin üstünde gelen ilk çeyrek büyümesinin önceki gün piyasalarda yarattığı iyimserlik, dün Irak'tan gelen haberlerle yerini tedirginliğe bıraktı. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve diğer militan grupların ülkenin ikinci büyük kenti Musul'da kontrolü ve kentteki Türk Konsolosluğu'nu ele geçirmesiyle Irak kaynaklı jeopolitik risklerin artması Borsa İstanbul'u sarstı. BIST-100 Endeksi günü 2 bin 651 puanlık kayıpla 79 bin 20 seviyesinden kapattı. Borsa İstanbul yüzde 3.25'le dünyanın en fazla düşen borsası oldu. Gelişmelerin Türk Konsolosluğu'na sıçramasının satış baskısını artırdığına işaret eden uzmanlar, bu konudaki belirsizlik giderilene kadar tedirginliğin devam edeceği görüşünde. Gelişmekte olan ülke piyasalarının tamamında dün satışlar gözlenirken, Irak'taki olayların kâr satışları için iyi bir bahane oluşturduğu da dikkat çekti. Borsa İstanbul son üç ayda yüzde 35'e yakın yükseldi. Avrupa Merkez Bankası'nın son aldığı kararları da hatırlatan analistler, Merkez Bankası'nın faizleri indireceğini belirterek, orta vadede yükseliş trendinin devam ettiği görüşünde.

ENKA'DA SERT DÜŞÜŞ
Borsa İstanbul'da dün özellikle Irak'ta iş yapan şirketlerin hisselerinde sert satışlar gözlendi. Irak'taki 1 milyar dolarlık geliri toplam iş portföyünün yaklaşık yüzde 34'ünü oluşturan Enka İnşaat'ın hisseleri yüzde 5.45 değer kaybetti. Enka'nın Erbil'de iki, Süleymaniye ve Duhok'ta da birer olmak üzere bölgede dört projesi bulunuyor. Projelerin çatışmanın olduğu illerde bulunmadığını belirten analistler, çatışmanın ilerleyen aşamada Kürt Bölgesi'ne yayılma riskinin hissede satış baskısı yarattığını kaydetti. Petrolünün bir kısmını Irak'tan tedarik eden Tüpraş hisseleri yüzde 3.13 değer kaybetti. Tüpraş 2013'te ham petrolünün yüzde 16'sını Kerkük'ten, 17'sini Basra'dan temin etti.

DOLAR 2.11 TL'YE ÇIKTI
Gelişmeler TL'ye de olumsuz yansıdı. Güne 2.0814 TL'den başlayan dolar, 2.11 TL'ye kadar çıktı. Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden TL oldu. Kurdaki yükselişin yanı sıra, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerinin de yönünü yukarı çevirmesi, iç piyasada oranları yukarı çekti. 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 8.2'den 8.49'a, 10 yıllık tahvilin faizi ise 9.14'e çıktı.

COCA COLA İÇECEK ÇÖKTÜ
Türk çimento sektörünün en büyük ikinci pazarı olan Irak'taki çatışma ortamı, borsadaki çimento hisseleri için de risk oluşturdu. Mardin Çimento'nun hisseleri dün yüzde 1.41, Adana Çimento'nun hisseleri ise yüzde 3.08 düştü. Kuzey ve Güney Irak'ta operasyonları bulunan Coca Cola İçecek hisseleri dün yüzde 6.02 oranında değer kaybetti. Şirketin Musul'da şişeleme tesisi bulunuyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul tedirginliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN