Vakıfbank tahviline yabancılar hücum etti

Hazine dışındaki ilk euro cinsi yurtdışı tahvil ihracına imza atan Vakıfbank'a 10 kat talep geldi. 500 milyon euroluk işlem, 5.3 milyara kapandı. Alıcıların büyük bölümü ise Avrupalı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Vakıfbank, Hazine Müsteşarlığı dışında Türkiye'nin ilk euro cinsi yurtdışı tahvil ihracını gerçekleştirdi. 500 milyon euro tutarındaki ihraca 5.3 milyar euroluk talep geldi. İhraçta 5 yıl vadeli tahvilin getirisi yüzde 3.65, kupon oranı ise yüzde 3.5 oldu. Banka yaptığı açıklamada, aralarında bazı merkez bankalarının da bulunduğu 450'nin üzerinde kurumsal yatırımcının katıldığı işlemin bu anlamda da rekor kırdığı belirtildi. Talebin güçlü olması, ihracın başlangıç gösterge fiyatı olan yüzde 4 seviyesinden 35 baz puan aşağıda, yani yüzde 3.50 kupon oranı ve yüzde 3.65 nihai getiriyle fiyatlanmasını sağladı. Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, Eurobond ihracına gelen yoğun yatırımcı ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, söz konusu ihracın, Vakıfbank'ın yurtdışı borç sermaye piyasalarındaki öncü konumunu pekiştirdiğini ifade etti.

'KALİBREMİZ İSPATLANDI'
Vakıfbank'ın uluslararası bankacılık alanında birçok ilke imza attığını belirten Aydoğan, "İşlem maliyetinin düşürülmesini de sağlayan yüksek talep, Türk bankacılık sektörü ve bankamızın uluslararası piyasalardaki itibar, saygınlık ve yüksek kredibilitesini bir kez daha ispatladı. Bu başarıyla euro cinsi tahvil ihraç piyasasının Türk ihraçcılarına açıldığını düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı. Söz konusu ihraçla kaynak yapısını zenginleştirmeye devam ettiklerini belirten Aydoğan, bu amaçla yeni alternatifleri değerlendirdiklerini açıkladı. Aydoğan, şöyle konuştu: "Orta vadeli tahvil ihraç programı GMTN kapsamında gerçekleştirdiğimiz toplam değeri yaklaşık 1.5 milyar dolar olan tahsisli bono ihraçlarıyla özellikle Vakıfbank ve Türkiye'yle ilk kez tanışan Asyalı yatırımcılara da ulaşmaya başladık. Söz konusu ihracımızla euro yatırımcılarına hitap edecek bir ürün sunmuş olduk. Bu sayede yatırımcı tabanımızı genişlettik."

EN YÜKSEK TALEP İNGİLTERE'DEN GELDİ
Vakıfbank'ın Eurobond ihracında tahvillerin yüzde 45'i İngiltere, yüzde 18'i Almanya ve Avusturya'ya satıldı. Diğer yatırımcıların ülkelere göre oranları ise şöyle oldu: 8'i İsviçre, 6'sı Fransa, 5'i Benelüks ülkeleri, 5'i Güney Avrupa ülkeleri, 6'sı diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 7'si ise Avrupa dışı diğer ülkeler. İhraç edilen tahvillerin yüzde 68'i portföy yönetim şirketlerine, 20'si bankalara ve 12'si de diğer fon yönetim şirketlerine dağıtıldı. İşlem Barclays, BNP Paribas, Commerzbank, Erste Group, Natixis ve UniCredit bankaları tarafından düzenlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıfbank tahviline yabancılar hücum etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN