Kürt petrolü her yerde

Bağdat yönetimini zayıflatan IŞİD saldırıları, Kürt petrolüne yaradı. Erbil'de yayımlanan Rudaw gazetesi, Kuzey Irak petrolünün Avusturya ve Hindistan'a satışının başladığını yazdı

Giriş Tarihi: 16.6.2014
Musul ve Tikrit'in ele geçirilmesiyle dünyanın gündemine oturan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırılarının Bağdat yönetimini zayıflatması, Kürt petrolünün önünü açtı. Daha önce Bağdat yönetimiyle bölgedeki petrolün yurtdışına satışı konusunda ihtilaf halinde Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin elindeki kartlar güçlendi.Erbil'de yayımlanan Rudaw gazetesinin haberine göre, Irak'taki olaylar nedeniyle Kürtler'in bölge petrolündeki pazarlık gücü "muazzam biçimde" arttı. Gazete, Kuzey Irak'tan Ceyhan'a aktarılan ve burada tankerlere yüklenen petrolün, Avusturya ve Hindistan'daki alıcılara satılmaya başlandığını yazdı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimini, halen günlük 100-150 bin varil olan petrol sevkiyatını yıl sonuna kadar 500 bin varile çıkarmayı hedefliyor.

"ERDOĞAN 'IN TUTUMU DEĞERLİ "
Türkiye'ye petrol akışının aralıksız devam ettiğini vurgulayan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada, "Türkiye hükümetinin ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutumunu çok değerli buluyoruz. Yaptığımız anlaşma, hem Kürdistan bölgesi hem de Türkiye vatandaşlarının yararınadır. Her iki taraf da bundan kazançlıdır. Türkiye enerji konusunda birçok ihtiyacını karşılamış olacak" dedi. Barzani, petrol sevkiyatına, Irak anayasasının kendilerine verdiği haklar çerçevesinde başladıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt petrolü her yerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN