Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya AB'nin fişini çekti

Giriş Tarihi: 17.6.2014

Batı, büyük krizle karşı karşıya. Rusya, 4 milyar doları aşan borcunu ödemeyen Ukrayna'nın gazını kesince, Avrupa ülkelerine sevkıyat da tehlikeye girdi. Her iki taraf da görüşmelerde taviz vermiyor

Rusya ile Batı soğuk savaş döneminden bu yana en büyük krizle karşı karşıya kaldı. Rus Gazprom, Kiev hükümetine 4 milyarı aşan doğalgaz borcunun 1.95 milyar dolarlık bölümünü ödemesi için verdiği sürenin dün sabah dolmasının ardından Ukrayna'ya doğalgaz akışını kesti. Bu Avrupa'ya yapılan doğalgaz sevkıyatının da tehlikeye gireceği anlamına geliyor. Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan, ülkedeki boru hattı altyapısı üzerinden gaz alan Avrupa ülkelerinde akışın süreceğini garanti etti. Prodon, "Ukrayna'ya gaz sevkıyatı sıfıra indi" dedi.

ÖN ÖDEMELİ SİSTEM
Rusya ise Ukrayna'nın artık sadece önceden ücretini ödediği doğalgazı teslim alacağını belirterek, Avrupa'ya doğalgaz akışını sağlayacak önlemleri alması için topu Ukrayna'ya attı. Gece geç saatlere kadar devam eden görüşmelerde taraflar fiyat konusunda anlaşmaya varamadı. Kaynaklar, iki tarafın da taviz vermediğini belirtiyor. Rusya Ukrayna'ya indirimli fiyattan doğalgaz satmayı teklif ederken, Kiev bunu siyasi bir manipülasyon aracı olarak reddediyor.

AVRUPA'NIN CAN DAMARI

AB ülkelerinin kullandığı doğalgazın üçte birini sağlayan Rusya, bunun yarısını Ukrayna'daki boru hatları üzerinden sevk ediyor. Ukrayna ile Rusya arasında daha önceki fiyat anlaşmazlıkları 2006 ve 2009 yıllarında "doğalgaz savaşları" olarak adlandırılan kesintilere yol açmıştı. Rusya Ukrayna'yı Avrupa'ya gönderilen doğalgazı alıkoymakla suçlamıştı.

4.5 MİLYAR DOLARLIK DAVA
Gazprom, Ukrayna'nın kendilerine olan 4.5 milyar dolarlık doğalgaz borcunu tahsil edebilmek için Stockholm'deki Uluslararası Tahkim Kurulu'na başvurduğunu açıkladı.

MEDVEDEV KAPIYI TAM KAPATMADI
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, "Ukrayna'ya bir önceki devlet başkanı döneminde olan gaz anlaşmasıyla kıyaslandığında bile daha avantajlı şartlar sunuldu. Ancak onlar bu şartları kabul etmedi. Görünüşe göre Ukrayna, yapay bir doğalgaz krizi oluşturdu" diye konuştu. Rusya'nın doğalgaz konusunda Ukrayna ile kapıları kapatmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Medvedev, "Biriken borçlarını öderlerse, görüşmelere yeniden başlamaya hazırız" mesajı verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya AB'nin fişini çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN