Terör örgütlerine mal varlığı darbesi

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Türkiye için "teröre destek veren" ülke imajı yaratılmaya çalışılırken, Mali Suçları Araştırma Kurulu'ndan (MASAK) kritik bir hamle geldi. MASAK, terör örgütlerinin Türkiye'deki mal varlığının dondurulmasına ilişkin düzenlemelere imza attı.

IŞİD VE NUSRA LİSTEDE

Dün Resmi Gazete'de yayınlanan değişikliklere göre, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanmasında Türkiye'nin eleştiri konusu yapıldığı mal varlığının dondurulmasını hızlandırıcı adımlar atıldı. Kararı uygulamayanlara ağır ceza verilecek. Son dönemde Türkiye'ye yönelik olarak 'teröre destek veren ülke' propagandası yapılırken, Ankara Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda aralarında IŞİD, Nusra'nın da yer aldığı El Kaide ve Taliban ile bağlantılı 446 kişi ve kurumun mal varlığını dondurma kararı almıştı. Ancak, OECD'ye bağlı Mali Eylem Görev Grubu bürokratlarının kararları yavaş uygulaması nedeniyle 'koyu gri' listeye dahil etti. Son kararların Türkiye'yi de listeden çıkarması beklenirken, yetkililer, bu örgütlerin Türkiye'de mal varlığı olmadığını, uluslararası normlara uyulduğunu vurguluyor.

İŞTE YENİ DÜ ZENLEMELER:
MASAK tebliğinde yapılan değişiklikle malvarlığı dondurma kararına konu kişi ve kuruluşlar üçüncü kişiler ile ortak sahip oldukları hesapların tamamı dondurulacak.
Mal varlığının dondurulmasıyla ilgili alınan kararın gereğini yerine getirmeyen kişiye 10 binden 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör örgütlerine mal varlığı darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN