Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye'yi model alın'

Giriş Tarihi: 30.6.2014

Kemal Derviş Yunanistan'a ekonomik krizle mücadelede Türkiye'yi model olarak gösterdi ve "İç siyasi çekişmeleri bir kenara bırakın" dedi

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesine Yunanistan'daki krizle ilgili açıklamalarda bulunan Derviş, Yunanistan'da son dönemdeki istatistik verilerine göre, bütçe dengesizliklerinde bazı iyileşmeler gözlendiğini ancak bunların sürdürülebilir olmasını önemini belirtti. Derviş, Yunanistan'ın reçetesinin bütçe disiplini, köklü reformların hayata geçirilmesi ve toplum desteğinden oluştuğunu ifade ederek bu konuda Türkiye'yi örnek gösterdi. Derviş, Türkiye'de 2001'deki ekonomik krize karşı çok zor koşullarda mücadele edildiğini ancak TBMM'nin ve halkın yüksek bilinçle davrandığını söyledi. Yunan ekonomisinde gözlenen bazı iyileşmelere rağmen tam bir düzelmeden bahsetmenin mümkün olmadığını vurgulayan Derviş: "Zor olanların geride kaldığı görülüyor. Ancak siyasi tartışmaları bir kenara bırakarak ülkenin kurtuluşuna ve ulusal çıkarlara öncelik vermelisiniz" diye konuştu.

REÇETE DOĞRU DEĞİL

Yunanistan'da gerekli reformlar yapılmadan ülkenin euroya alınmasının yanlış olduğunu ifade eden Derviş, krizle mücadelede aşırı sert tedbirler uygulandığını ve Troyka'nın bu konudaki reçetesinin doğru bir reçete olmadığını savundu.

TAM BİR DÜZELME HÂLÂ YOK
Yunan ekonomisinde tam bir düzelmeden bahsetmenin mümkün olmadığını vurgulayan Derviş, "Ulusal çıkarlara öncelik vermelisiniz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye'yi model alın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN