Irak'a rağmen ihracat

Türkiye'nin ihracatı ilk 6 ayda 80 milyar dolar oldu. Irak'ta yaşanan IŞİD gerilimi ülkeye yapılan ihracatı yüzde 21 düşürdü. Irak toplamda üçüncülüğe gerilerken, ihracat aylık bazda yüzde 6.6 artışla 12.5 milyar dolar oldu

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Haziranda ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.6 artışla 12 milyar 544 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, haziran ayı ihracat rakamlarını TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisi salonunda düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Büyükekşi, yılın ilk 6 ayındaki toplam ihracatın ise yüzde 7.3 artışla 79 milyar 935 milyon dolara çıktığı bilgisini verdi. İhracat, 2013-2014'ün son 12 aylık döneminde ise yıllık bazda yüzde 2.6 artış kaydederek 152 milyar 662 milyondan 156 milyar 594 milyon dolara çıktı. Büyükekşi, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u ele geçirmesiyle haziran ayında Irak'a olan ihracatın yüzde 21 gerilediğini ve ülkenin en fazla ihracat yapılan üçüncü pazar konumuna gerilediğini söyledi. İngiltere ise Almanya'nın ardından en fazla ihracat yaptığımız ikinci ülke konumuna çıktı.

IRAK ÜÇÜNCÜLÜĞE İNDİ

Irak'ta yaşanan son gelişmelerin ihracatçıları endişelendirdiğinin altını çizen Büyükekşi, "IŞİD'in 80 vatandaşımızı kaçırması bizleri hayli üzdü. Diğer taraftan IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi yüzünden Irak'a ihracatımızda sıkıntılar yaşandı. Sadece alternatif Kerkük yolu üzerinden çok sınırlı miktarda ticaret yapılabiliyor. Irak, yıllık 12 milyar dolarlık ihracat ile Almanya'nın ardından ikinci büyük ihraç pazarımız. İlk 5 ayda Irak'a ihracatımız yüzde 11 artışla 5 milyar 40 milyon dolara yükseldi. Ancak haziranda aylık ihracat yüzde 21 geriledi" dedi. Geçen haziranda Irak'a yapılan 920 milyon dolarlık ihracat bu yılın aynı ayında 727 milyon dolara indi.

AB İLE TELAFİ EDİLECEK

Suriye'de benzer sorunlarla ihracatın gerilediğini hatırlatan Büyükekşi, "Irak'ta oluşan kaybımızı yeni hedef pazarlarla telafi edeceğiz. Nasıl ki 2009'da Avrupa krizini Ortadoğu'yla aştıysak, bu pazarda yaşanan duraklamayı da canlanan AB pazarı ile telafi edeceğiz" dedi.

166.5 MİLYAR $ İHRACATA ULAŞACAĞIZ
Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yılın ikinci yarısında ihracatın daha da artmasıyla birlikte Orta Vadeli Program (OVP) hedefi olan 166.5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşılacağına inandığını söyledi. Bakan Zeybekci, bu yılın ilk 6 ayında gerçekleşen 80 milyar dolar ihracat rakamının OVP hedefine ulaşmada önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

İRAN'A İHRACAT YÜZDE 40 ARTTI
Haziran ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, Fransa ve İtalya oldu. En fazla ihracat yapılan 10 ülke arasında en yüksek artış yüzde 40 ile İran oldu. Haziranda AB'ye ihracat yüzde 15, Kuzey Amerika'ya 12 ve Ortadoğu'ya yüzde 2 arttı. Haziranda Umman'a ihracat yüzde 181, Katar'a yüzde 154, Hırvatistan'a yüzde 108, Suriye'ye yüzde 94, Güney Kore'ye ise yüzde 64 arttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'a rağmen ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN