Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den Rusya'ya 51.6 milyar $'lık ceza

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Uluslararası Tahkim Mahkemesi Rusya'nın, bir dönem en büyük petrol şirketlerinden olan Yukos'un eski hissedarlarına 51.6 milyar dolarlık tazminat ödemesine hükmetti. Hollanda'nın Lahey kentindeki mahkeme, gerekçe olarak Rusya'nın şirketi iflasa zorlamasını gösterdi. Kararda, Rus yetkililerin Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetiminde hukuk sistemini manipüle ettiği ve Yukos'un patronu Mihail Hodorkovski'yi hapse gönderdiği belirtiliyor. Mihail Hodorkovski gelişmeyi "harika bir karar" diye yorumladı. Hudorkovski böylece Yukos'un eski hissedarlarının kayıplarını telafi etme şansı yakaladıklarını vurguladı. Hissedarların talep ettiği meblağ ise 100 milyar dolardan fazlaydı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, kararın temyize götürülmesini beklediğini söyledi.


KARARIN ZAMANLAMASI MANİDAR
Hollanda'da alınan kararın zamanlaması ise oldukça ilginç. Mahkemenin 51.6 milyar dolarla cezalandırdığı gün Avrupa, Rusya'ya ambargo kararını da onayladı. Moskova borsası kasımdan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Yaptırımlar arasında Rus bankalarının Avrupa'ya tahvil ve senet satışının yasaklanması da var.

HODORKOVSKİ 10 YIL HAPİS YATMIŞTI
Yukos'u yöneten Mihail Hodorkovski bir dönem Rusya'nın en zengin işadamıydı. Yukos'u, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Rusya'nın en büyük özel petrol şirketine dönüştüren Hodorkovski, 2003'te dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığından yargılandı. Şirketini kaybetti, 10 yıl hapis yattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Rusya'ya 51.6 milyar $'lık ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN