Hükümet kapandı doğumlar patladı

ABD hükümetinin 16 gün kapalı kalması nedeniyle 1 milyon çalışan izne çıkmıştı. 9 ay sonra ise Washington'da doğumlar üçe katlandı

Giriş Tarihi: 1.8.2014
ABD'nin başkenti Washington'da doğum oranları tarihi rekor kırınca gözler 9 ay önceye çevrildi. Amerikan basını konuyla ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Spekülasyonlara göre, doğum oranlarındaki artış ABD hükümetinin bütçe krizi nedeniyle kepenk indirdiği döneme rastlıyor. Ülke, 2 Ekim 2013'te 1 milyon federal hükümet çalışanını 16 gün süreyle evlerine yollamıştı. Bu tarihten 9 ay sonraki doğum verilerinin günde ortalama 9.2'den 32.6'ya kadar yükselmesi dikkatleri çekti. Amerikan basını olayı bebek patlaması (baby boom) olarak tanımlanan sosyal fenomene benzetiyor.

2'NCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA DA OLDU
Doğum oranlarının yükselmesi daha önce de gündeme gelmişti. 2. Dünya Savaşı'nın bitmesi ve askerlerin evlerine dönmesiyle oranlar, 20.5 seviyesinden 26.2'ye yükselmişti. İlk defa 1970'te New York Times'ta dile getirilen bu teoride yaşanan felaketlerden sonra da doğum oranlarında artış yaşandığı savunuluyor. 1946-1964 arasında Amerika'da doğan çocuklar da 'bebek patlaması nesli' olarak adlandırılıyor. 2. Dünya Savaşı kazanıldığı için ülkenin refah seviyesinin de yükselmesi bebek patlamasının sebebi olarak gösteriliyor. Vatandaşlar, son artışın sebebini de bütçe yasasını geciktirmek için hükümeti kilitleyen Cumhuriyetçiler'e bağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet kapandı doğumlar patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN