Halkbank Sırbistan'a açılıyor

Giriş Tarihi: 16.8.2014

Halkbank, Sırp Cacanska Banka AD'ye talip oldu. Dev bankaların da teklif sunduğu Cacanska'nın 385 milyon dolar aktif büyüklüğü ve 390 çalışanı var

Halkbank, yurtdışında büyümesini sürdürüyor. Sırbistan'da bankacılık faaliyetinde bulunan Cacanska Banka AD'nin satışa sunulan yüzde 76.76'lık hisselerinin satın alınması için fiyat teklifinde bulundu. Halkbank'ın almak için harekete geçtiği Cacanska'nın piyasa değeri ise 33.8 milyon dolar seviyesinde. 1956 yılından beri faaliyet gösteren ve 2013 sonu itibarıyla aktif büyüklüğü 385 milyon dolar olan Cacanska Banka'nın 390 çalışanı bulunuyor.

EN GÜÇLÜ ADAY KONUMUNDA

Banka ayrıca 57 milyon dolar sermayeye sahip. Satışa sunulan hisselerle Fransız Societe Generale ve Rus VTB Bank'ın da ilgilendiği ancak en güçlü adayın Halkbank olduğu belirtildi. Halkbank Sırbistan'da bankacılık faaliyetinde bulunmak amacıyla, inceleme için ön izin aldığını ve çalışmalara başladığını haziran ayının ilk haftasında açıklamıştı. Halkbank, Sırbistan bankacılık sektöründe satın alma fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla genel müdürlük makamına yetki verdiğini ise Aralık 2013'te duyurmuştu. Banka, bölgesel genişleme stratejisi doğrultusunda Balkanlar'ı hedef bölge olarak belirledi. Balkanlar'da Makedonya'daki Halkbank A.D.'yi merkez alarak büyüyen banka, bu ülkedeki şube sayısını 30'a çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank Sırbistan'a açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN