Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seramik sektörü 'çözüm'le canlandı

Çözüm süreciyle birlikte Doğu'daki satışları yüzde 100 artan Yüksel Seramik, bölgedeki canlılığın devam etmesi durumunda yeni bir fabrika kurma sinyali verdi

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Türkiye'nin çevre bölgelerde yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle ihracattaki kan kaybını çözüm süreciyle canlanan iç pazar karşıladı. Çözüm süreci sayesinde bölge insanının geleceğe daha güvenli bakması birçok sektörü harekete geçirdi. Özellikle inşaat yatırımlarının artmasıyla seramik sektörü de yükselişe geçti. Üretiminin büyük kısmını ihracata ayıran Yüksel Seramik de, bölgedeki talebin artmasıyla yatırımlarına devam etme kararı aldı. Mutluhan Holding şirketlerinden biri olan Yüksel Seramik, bölgeden yüzde 100'ün üzerinde artan siparişler nedeniyle Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Elazığ gibi illerde bulunan bayilerini Kars, Tunceli gibi bölge illerine de yaymaya başladı.

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIYOR
Mutluhan Holding ve Yüksel Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Mutlu, ihracatta özellikle Kuzey Afrika'ya açılmak istediklerini söyledi. 12 milyon metrekare olan seramik üretim kapasitesini 16 milyona çıkaracaklarını belirten Mutlu, bu yatırım kararında çözüm sürecinin büyük katkısı olduğunu vurguladı.

BÖLGEDE SATIŞLAR YÜZDE 100 ARTTI
Yüksel Seramik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Mutlu da, Çözüm Süreci'yle birlikte Doğu'daki satışlarında yüzde 100'ün üzerinde artış olduğunu söyledi. Bu ortamın devam etmesi halinde Doğu'ya bir seramik fabrikası kurabileceklerini belirten Mutlu, "Ayrıca hükümetimizin ihracatı kolaylaştıran çalışmaları hepimiz için çok verimli oldu. Daha önce yüzde 100 vergi vererek girebildiğimiz ülkelerde şimdi kolaylıkla iş yapabiliyoruz. Türkiye'nin ticari ataşeleri de 9-10 yıl öncesine göre inanılmaz çalışıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seramik sektörü 'çözüm'le canlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN