Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baltık ülkelerinden enerjide bağımsızlık adımları

Baltık ve Kuzey Avrupa ülkeleri, elektrik iletim sistemlerini birbirine bağlayarak enerjide Rusya bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 15:32
Uluslararası Enerji Ajansı, Finlandiya Enerji Ajansı ve Litvanya Enerji Bakanlığı'ndan derlenen verilere göre, başlatılan 8 elektrik projesinden 5 tanesinin inşası devam ederken 3 tanesi tamamlanmış durumda. Projelerin tamamlanmasıyla birbirine bağlanacak ülkeler, sonraki aşamada Avrupa elektrik sistemine entegre olmayı hedefliyor. Avrupa elektrik iletim sistemi 5 bölgeden oluşuyor ve bölgenin en büyüğü "Kıtasal Avrupa İletim Sistemi" 400 milyona yakın kişiye elektrik sağlıyor.

Kurulacak iletim şebekelerinin ve projelerin elektrik piyasasındaki verimliliği ve rekabeti artıracağını söyleyen Finlandiyalı enerji şirketi Fingrid'in elektrik piyasaları yöneticisi Juha Hiekkala, "Bu projelerin amacı Avrupa'yı kapsayan bir elektrik piyasasına sahip olmak. Rusya, enerji piyasasında eskisi kadar güçlü değil. Finlandiya ve Baltık ülkeleri kendi kaynakları ve komşuluk ilişkileri ile Rusya'nın yerini doldurabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük elektrik enerjisi pazarı Nordpool; Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya ve Litvanya'dan yönetiliyor. Nordik bölgesindeki elektrik tüketiminin yüzde yetmişi bu pazar üzerinden karşılanıyor. Nordpool'da toplam 20 ülkeden 370 şirket elektrik ticareti yapıyor.


DEV PROJELER

Planlanan 8 proje ile kurulacak şebekelerin yaklaşık uzunluğu 2 bin kilometre olacak. Projelerle elde edilecek toplam elektrik gücünün ise 5 bin megavat olması bekleniyor.

Finlandiya'nın en büyük elektrik şirketlerinden Fingrid yaptığı açıklamada, Finlandiya ile İsveç arasında elektrik iletimini sağlayacak proje Fenno-Skan'ın ilk iki ayağının tamamlandığını bildirdi. Uluslararası Enerji Ajansı'nın yayımladığı rapora göre ise Fenno-Skan'ın üçüncü ayağı 2020'de tamamlanacak ve 800 megavatlık bir kapasitesi olacak.

2006 yılında inşası başlayan EstLink şebekesi, Estonya ile Finlandiya arasında kurulacak. Şebekenin 2014'ün sonuna kadar aktif hale gelmesi bekleniyor. İki aşamalı projeyle kurulacak şebekenin yaklaşık bin megavatlık kapasiteye sahip olacağı belirtildi.

Litvanya ile İsveç arasına kurulacak NordBalt'ın uzunluğu ise 450 kilometre olacak. Projenin kablo üreticisi ABB şirketi, yaptığı açıklamada, projenin amacının Baltık ve Nordik bölgeleri arasındaki ticari potansiyeli kullanmak ve iki ülke enerji piyasalarının güvenliğini artırmak olduğunu belirtti. Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, bu projenin politik olarak çok önemli olduğu ve Baltık ülkelerinin Avrupa piyasasına uyum sağlaması için büyük bir adım atılacağı vurgulandı.

Devam eden 5 proje arasında yer alan Litpol, Litvanya ile Polonya arasında bin megavatlık bir elektrik iletimi sağlayacak. Uzunluğu 340 kilometre olarak planlanan şebekenin inşaatı 2014 yılında başladı ve Litvanya Enerji Bakanlığı'nın açıklamalarına göre, 340 milyon avroluk proje, gelecek sene Aralık'ta tamamlanacak.

SwePol isimli Polonya ve İsveç arasında kurulması planlanan iletim şebekesi ise 600 megavatlık bir kapasiteye sahip olacak. 255 kilometre uzunlukta olması tasarlanan şebekenin sahipleri, İsveç ulusal şebeke yöneticisi "Svenska Kraftnat" ve Polonya ulusal şirketi "PSE-Operator".

5 projenin tamamlanmasıyla Baltık ve Nordik bölgelerinin birer "enerji adası" haline geleceği ve Avrupa enerji piyasasına kısa zamanda entegre olacağı öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baltık ülkelerinden enerjide bağımsızlık adımları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN