Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya dünya altıncısı

Rusya, euro ve dolarda olası yaptırımlara karşı sigortayı altınla yapıyor. Üç ayda 54 ton altın alarak rezerv sıralamasında dünya altıncılığına yükselen Rusya, rubleyle ticaret yapmaya da hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 19.8.2014
Jeopolitik riskler ile dalgalanmaya başlayan altına Rusya'dan büyük alım geldi. Batı ile Ukrayna krizini yaşayan Rusya Merkez Bankası son altı ayda altın rezervlerini 59.5 ton artırdı. Bunun neredeyse tamamı (54 ton) son üç ayda yapıldı. Rusya 2013 yılının ilk altı ayında ise 38.8 ton alım yapmıştı. 2013 yılı toplamında alımı ise 77.5 ton olmuştu. 2014'teki yoğun alım ile Rusya, Çin'i de koltuğundan ederek dünyanın en büyük altıncı rezerve sahip ülkesi konumuna geçti. Rusya Merkez Bankası toplamda bin 94 ton rezerve ulaştı. Dünyada en fazla altın rezervi 8 bin 133 ton ile ABD'ye ait. İkinci sırada 3 bin 380 ton ile Almanya var. Ancak altının toplam rezervlere bakıldığında payı ABD'de yüzde 72, Almanya'da ise yüzde 68.

MERKEZ'İN GÖZÜ YEN VE YUAN'DA

Rusya Merkez Bankası, ambargoya bağlı kur riskinden kaçınmak için bir yandan elindeki dolar rezervlerini azaltırken, diğer taraftan yuan ve yen miktarını da artırıyor. 2014'ün ilk yarısında Rusya'nın döviz rezervleri yüzde 2.5 azalma yaşadı. Rus Alfa Bank'ın Başekonomisti Natalya Orlova "Dolar ve euro almak yerine Japon yeni ve Çin Yuan'ına odaklanılıyor" dedi. Rusya, enerji başta olmak üzere yerel para cinsinden ticaret yapmak istediğini açıklarken geçtiğimiz hafta da Çin Merkez Bankası ile anlaşma imzalanmıştı. Rusya'nın Çin'le 90, Japonya'yla 33 milyar dolarlık dış ticaret hacmi bulunuyor.

MERCEDES'E KÖTÜ HABER
Rusya finans alanında bu hamleleri yaparken sanayide de bir adım attı. ABD ve AB'nin Moskova'ya karşı ek yaptırımlarını artırması durumunda, Batılı ülkelerden otomobil alımlarını da kapsayan yeni sınırlamalar gelmesi gündemde. Moskova'da yayımlanan Vedomosti gazetesinin haberine göre, bu önlemlerin Rusya'da fabrikası bulunan uluslararası otomotiv markaları için yumuşatılması bekleniyor. Daimler AG'nin Mercedes-Benz'i gibi ithal edilen lüks sınıf markalar ise daha kırılgan konumda. Konu ile ilgili olarak Rusya Sanayi Bakanlığı ve Daimler'den açıklama yapılmadı. Rusya'da otomotiv şirketleri 2000'li yılların ortalarından beri 5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Hükümet ithal araçlarda vergileri artırıp, yedek parçalarda tarifeleri düşürerek uluslararası yatırımcıyı teşvik eden politikalar uyguladı.

ALTI AYDA 60 TON ALTIN ALDI
Dünya genelinde bu yılın ilk 6 ayında altın alımları yüzde 16 geriledi. İki ülke ise yaptığı alımlarla ön plana çıktı. Rusya 59.6 ton altın alımı yaptı. Rusya'nın bir buçuk yıllık alım miktarı ise 140 tona dayandı. Altın alımında Kazakistan ikinci sırada yer aldı. Ülke 2014'ün ilk yarısında 12 ton alım yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya dünya altıncısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN