Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurtdışı eğitime 2 milyar dolar

Türkiye'de istediği lise veya üniversiteyi kazanamayan öğrenciler, yurtdışındaki okullara yöneliyor. Eğitim amacıyla yabancı ülkeleri tercih eden 100 bin öğrenci yılda ortalama 2 milyar dolar harcıyor

Giriş Tarihi: 21.8.2014
Her yıl 1 milyonun üzerinde öğrencinin lise, 1.5 milyona yakınının da üniversite sınavlarına girdiği Türkiye, yurtdışındaki eğitim kurumları için cazip pazar haline geldi. Her yıl 100 bin öğrencinin 2 milyar dolar harcayarak eğitim amaçlı yabancı ülkelere gittiğini belirten Yurtdışı Eğitim Uzmanı Deniz Akar, şu bilgileri verdi: "Dışarıya en çok öğrenci gönderen 15 ülkeden biri Türkiye. Amerika'ya yılda 12 bin civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisi giderken, İngiltere'de yılda 30 bin civarında öğrencimiz lisans, yüksek lisans ve dil eğitimi yapıyor. Almanya'da her yıl 10 binin üzerinde öğrencimiz kayıt yaptırıyor. 2014'te toplam öğrenci sayısının 100 bini aşması bekleniyor."

ORTALAMA 10 BİN DOLAR

Akar, mevcut 100 bin rakamının içinde lisans ve yüksek lisans programları, değişim öğrencileri, stajyerler, dil kurslarına kayıt yaptıranlar, Work&Travel programına katılanların da yer aldığını vurguladı. Deniz Akar, şunları söyledi: "Yurtdışında öğrenim gören bir öğrencinin üniversiteye ödediği tutar, ortalama 15 bin dolar. Yıllık masrafları ise 25 bin dolara ulaşabiliyor. Üniversite için 30 bin öğrenci olduğu göz önüne alındığında, yurtdışında üniversite eğitimi için 650 milyon dolar harcama yapılıyor. Kalan 70 bin öğrencinin de yıllık ortalama harcaması 12 bin doların üzerinde. Türk öğrenciler, yurtdışında eğitime yılda yaklaşık 2 milyar dolar harcıyor."

Ne zaman başvuru yapmak gerekir?
Yurtdışı üniversite başvurularının mümkün olduğunca erken yapılması gerekiyor. Çok seçici üniversitelerin son başvuru tarihleri, eğitimden 1 yıl öncesine kadar uzanıyor. Ancak genelde güz dönemi (eylül-ekim) için mayıs-haziran aylarında, bahar dönemi (ocak-şubat) için de yaz aylarında başvuru yapılabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurtdışı eğitime 2 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN