Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşe 6 milyar euro yatırım talebi

Giriş Tarihi: 25.8.2014
Türkiye'nin 27 bölgesinde güneş enerjisi yatırımları için son viraja girildi. Güneş enerjisi ihaleleri için şirketler belirlenen kapasitenin 11 katıyla yaklaşık 6 milyar euroluk (18 milyar lira) yatırım için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurdu. Kurum, başvuruların değerlendirmesini bitirerek ihale süreci için Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'ye (TEİAŞ) gönderdi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, güneş enerjisi yatırımlarının önünü açmak için gereken tüm çalışmaların yapıldığını söyledi. Yenilenebilir Enerji Kanunu'nda Türkiye'de 600 megavatlık güneş enerjisi santrali kurulması kararına yer verildi. Bunun ardından yapılan çalışmalarda yatırımcıların 27 bölgede güneş enerjisi yatırımı yapılması için alan belirlendi.EPDK, geçtiğimiz yıl şirketlerden alınan yatırım başvurularını ve tüm Türkiye'deki güneş enerjisi sahalarını tek tek belirledikten sonra şirketlerin başvuru süreçlerini tamamladı. Mayısta gönderilen Elazığ ve Erzurum'un ardından 17 bölgede de güneş enerjisi yatırım ihalelerinin gerçekleştirilmesi için başvurular TEİAŞ'a gönderildi.

11 KATI TALEP GELDİ
Bu bölgelerde yaklaşık 1 milyar euro yatırımla hayata geçecek toplam 425 megavatlık güneş enerji santral kapasitesi için 11 katı olan 5 bin megavatlık talep geldi.

KONYA'DA 62 ŞİRKET YARIŞACAK
Bir bölgeye birden fazla başvurunun geldiği durumda TEİAŞ'ın açtığı ihaleyi kazanan şirket yatırımı yapabilecek. Bu kapsamda da en büyük yarış ise Konya'da gerçekleştirilecek. 46 megavatlık kapasite için kapasitenin 20 katından fazla olan 1.000 megavatın üstünde talep gelen Konya'da tam 62 şirket yarışacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşe 6 milyar euro yatırım talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN