Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyonu gıda yükseltiyor

Giriş Tarihi: 28.8.2014 11:18

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) banka ekonomistlerine yaptığı sunumda, gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiği belirtilerek, "Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faizlerdeki mevcut duruşun daha simetrik bir faiz koridoru içinde sürdürülmesine karar verdi" denildi.

TCMB'nin, banka ekonomistleri ile yapılan bilgilendirme toplantısında yaptığı "İktisadi Görünüm ve Para Politikası" sunumu, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Sunumda, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilirken, gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiğine işaret edildi.

Kurul'un, bu çerçevede kuraklığın ve jeopolitik risklerin enflasyon görünümü üzerindeki etkilerini ele aldığı aktarılan sunumda, "Kurul, kısa vadeli faizlerdeki mevcut duruşun daha simetrik bir faiz koridoru içinde sürdürülmesine karar verdi. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir" ifadelerine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyonu gıda yükseltiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN