Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım ürünlerinin ihracat iade oranları

Uluslararası piyasalarda rekabet gücünü ve ihracat potansiyelinin artırılması amacıyla tarımsal ürünlerde uygulanacak ihracat iadesi oranları belirlendi.

Giriş Tarihi: 28.8.2014 16:00
Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2014'ten geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Türkiye'nin tarımsal ürünlerinin uluslararası piyasalarda rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini artırmayı amaçlayan karar, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanmak üzere ihracat iadesi yardımlarından yararlanacak ürün cinslerini, ihracat iade miktarlarını, miktar barajlarını ve bunlara yapılacak azami ödeme oranlarını belirliyor.

Buna göre, kümes hayvanları etleri (sakatatlar hariç), yumurta, bal, buket yapmaya elverişli veya süs amacına uygun cinsten çiçek ve tomurcuklar, dondurulmuş ve kurutulmuş sebzeler, meyveler, zeytinyağı, hazır ve konserve balıklar, kümes hayvanları etinden, sakatatından yapılmış sosisler ve benzeri ürünlerle kümes hayvanları etinden hazırlanmış veya konserve edilmiş ürünler, çikolata ve kakao içeren gıda müstahzarları, makarnalar, bisküvi, gofret ve kekler, dondurulmuş sebze, meyve ile meyve sebze işleme sanayine dayalı gıda maddeleri, reçel, jöle, marmelat ile meyve veya sert kabuklu meyve püreleri veya pastları, meyve ve sebze suları ile meyve nektarları ihracatının kararla belirlenen miktardaki ihracatına yüzde 15 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarda ihracat iadesi yapılacak.


"İŞLENMİŞ TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATININ DAHA İLERİ SEVİYELERE ÇIKARILMASI HEDEFLENMEKTEDİR"

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Karar ile işlenmiş tarım ürünleri ihracatının devlet destekleriyle daha ileri seviyelere çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tarımda ihracatçıların uluslararası alanda rekabet güçlerinin geliştirilerek pazar paylarının artırılması amacıyla katma değeri yüksek, üretim, ihracat ve istihdam potansiyeli olan nihai tüketiciye yönelik işlenmiş tarım ürünlerinin ihracatının desteklendiği ifade edildi.

Söz konusu desteklerin Dünya Ticaret Örgütü yükümlülükleri dikkate alınarak hazırlandığı, bu kapsamda Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Karar'ın Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu karar marifetiyle ülkemiz gıda sanayisinin ulaştığı gelişmişlik düzeyi, ürün yelpazesinde sağladığı kalite ve çeşitliliğin yanı sıra ülkemizin Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına yakınlığının sağladığı lojistik avantajlar da göz önüne alındığında, işlenmiş tarım ürünleri ihracatının devlet destekleriyle daha ileri seviyelere çıkarılması hedeflenmektedir.

Karar ile ayrıca ihracata yönelik, tüketici taleplerine uygun çeşit ve kalitedeki ürünlerin üretiminin, üretici/ihracatçı işbirliğiyle geliştirilmesinin daha yüksek düzeyde teşvik edilebilmesi amacıyla İhracat Bağlantılı Tarımsal Üretim Sözleşmesi kapsamında temin edilerek ihraç edilecek ürünler ile organik ürünlere ilave destekler sağlanmaktadır. Bu çerçevede; ülkemiz çiftçileri, sanayicileri ve ihracatçılarının bir sinerji içerisinde birbirlerinden güç alarak daha büyük üretim ve ihracat başarılarına imza atmaları için kamu destekleri, etkin bir politika aracı olarak kullanılmaktadır. Söz konusu desteklerden faydalanmak için ihracatçılarımızın, fiili ihracatlarını müteakip ilgili ihracatçı birliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım ürünlerinin ihracat iade oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN