Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyon kişi yaşayacak

Giriş Tarihi: 3.9.2014 16:31

Kalıp ve İskele sistemleri Urtim, 100 milyar dolarlık Hazar Adaları projesinin beton kalıp ve iskele sistemlerini yapacak.

Kalıp ve İskele sistemleri Urtim, Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de 50 farklı büyüklükte yapay adadan oluşan ve 1 milyon kişinin yaşayacağı, 100 milyar dolarlık Hazar Adaları Projesi'nin de (Khazar Island New City) iskele ve beton kalıplarını veriyor.

"Hazar Adaları" Projesi Azeri işadamı Hacı İbrahim Nehramli'nin sahibi olduğu Avesta Concern şirketi tarafından Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün 28 kilometre güneyinde Hazar Denizi üzerinde inşa edilecek. Projede yer alması hedeflenen bin 50 metre uzunluğundaki Azerbaycan Tower ise, Dubai'deki 828 metrelik "Burj Halife"den 222 metre daha uzun olacak. 2018 yılında inşasına başlanacak Azerbaycan Tower, dünyanın en yüksek ve en lüks binası olan "Burj Halife"den unvanını alacak.

Urtim Kalıp ve İskele Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Urfalılar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Haydar Aliyev Kültür Merkezi, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nden Tüpraş'a kadar birçok projede yer aldıklarını dünyada başka bir benzeri olmayan, 1 milyon kişinin yaşamasının planlandığı 100 milyar dolarlık Hazar Adaları projesinin de iskele ve beton kalıplarını verdiklerini ifade etti.


"2 MİLYAR DOLAR HARCANDI"

Avesta Concern Yönetim Kurulu Başkanı Hacı İbrahim Nehramli ise projeye bugüne kadar 2 milyar dolar harcadıklarını söyledi. Nehramli, Türk yatırımcılarla ortaklığa hazırım olduğunu belirterek, "Urtim'in yanında başka Türk şirketleri ve Türk müteahhitlerinin de bu projede yer alması gerekiyor. Projeye dünyanı birçok yerinden yüklenici firma geliyor fakat Türk müteahhitlerinin projeyle ilgilenmemesine anlam veremiyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon kişi yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN