Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayakkabıda yatırım mevsimi

Ayakkabı ithalatına getirilen ek vergi sektörde yatırım mevsimi başlattı. İthalatçı firmalar Türkiye'de üretim yaptırmak için kolları sıvadı. Yatırımlarda ise büyük patlama bekleniyor

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Yıllık 500 milyon çift üretim kapasiteli ayakkabı sektörü, geçen ay ithalata getirilen ek vergilerle birlikte yatırım hamlesi başlattı. İthalatçı firmalar üreticilerin kapısını çalarken, hammaddeden yan sanayiye binlerce firma üretim için harekete geçti. Milano'da bugün sona erecek olan MICAM Ayakkabı Fuarı'nda da bu sıçrama görüldü. Fuara Türk firmalarının katılımı bu yıl iki katına çıktı.

FİYAT YÜZDE 10 UCUZLAYACAK

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, ithalata getirilen ek vergilerin halen sektörde yüzde 62 olan kapasite kullanım oranını yüzde 100'e çıkaracağını söyledi. Kapasite artışının maliyetleri de azaltacağını belirten Çetin, "Ayakkabı fiyatı 2015'in yaz aylarında yüzde 10 ucuzlayacak" diye konuştu. Çetin'in verdiği bilgilere göre sektörde iki konuda büyük hareketlilik başladı. İlk olarak ithal ayakkabı satan yerli ve yabancı zincirler yerli üreticilerle görüşmeye başladı.

ZARA EKİBİYLE GELİYOR
Çetin, "Tekstil devi Zara ekim ayında İstanbul'da düzenleyeceğimiz AYMOD ayakkabı fuarına 10 kişilik bir ekiple geleceğini bildirdi. Kifidis yerli üretim için kapımızı çaldı. Bunun yanı sıra birçok firma derneğimizden üretim için görüş almaya başladı" diye konuştu. Diğer taraftan üretime olan talep artışı firmaları da yatırıma yöneltti. Çetin, "Bir üretim bandı olan firmalar şimdi 2'nciyi düşünüyor. Bir bantta günlük bin çift ayakkabı üretiliyor. Yatırım patlamasıyla 2015 sonunda Türkiye'de ihracat ithalat rakamlarını geçecek" diye konuştu.

Erdal Matraş'tan eleştirilere cevap
Türkiye Deri Sanayicileri Derneği ve Deri Tanıtım Grubu Başkanı Erdal Matraş da, ithalata getirilen ek verginin sektöre can suyu olduğunu söyledi. Son dönemde bazı ithalatçı firmaların ek vergiye yönelik eleştirileriyle ilgili konuşan Matraş, şunları söyledi: "Alınan kararın altının boş olduğu iddia eden insanların aslında kendi söylediklerinin ne kadar boş olduğu ortada. Türkiye'de ayakkabıcılık bin 200 yıllık tarihi olan bir sektör. Kadın ve erkek ayakkabıda her türlü ürünü yapabilme kabiliyetimiz var. Sürekli kapanan deri firmalarından söz ediliyor. Türkiye'de tabakhane sayısı azalıyor olabilir. Ancak üretim ve ciromuz her yıl yüzde 20 artıyor. Önemli olan da budur" dedi. Matraş, ayakkabı sektöründeki rüzgârın bu aydan itibaren pozitif yönde değişeceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayakkabıda yatırım mevsimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN