Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul İnternete adını yazdırdı

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Dünyada internetle ilgili tüm kuralları belirleyen tek kurum olan (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) ICANN, '.istanbul ve .ist' alan adlarının kullanılmasına onay verdi. İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bu başarımız İstanbul'un internette söz sahibi olmasına önemli bir fırsat verecek" dedi. Protokol kapsamında İstanbul'da (.com, .net, .org) gibi uzantılar yerine artık (.istanbul veya .ist) alan adları kullanılacak. Türkiye'de ilk defa bir şehir ismini taşıyan .istanbul ve .ist alan adlarını kullanabilecek. Bu konuda tüm çalışmaları yürütme hakkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olacak. Kadir Topbaş ile ICANN Başkanı Fadi Chehade'nin de katılımıyla Saraçhane Belediye Sarayı'nda gerçekleşti. İmza töreninde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve ilgili belediye bürokratları da yer aldı. Kadir Topbaş, İstanbul için heyecan verici bir gün olduğunu belirterek, 8 bin 500 yıllık tarihiyle kadim medeniyetlerin beşiği olan İstanbul'un, birçok alanda dünyada söz sahibi olduğunu, kendine özgü yeni alan adlarıyla dijital dünyada da söz sahibi olacağını söyledi.

TAKLİT EDİLEN ŞEHİR

ICANN Başkanı Fadi Chehade de "Ben İstanbul'da dünyayı gördüm. İstanbul'un başarısı kuzeyi, güneyi, batıyı ve doğuyu bir araya getirmesidir ve farklı birçok insanı bu şehirde buluşturmuştur. Dünyada birçok şehir gördüm ama İstanbul kendi kendini yenileyebilen, geçmişi koruyan, geleceğe de ihtiyacı olan bir şehir. İstanbul'un hiçbir şehri kopya etmesine gerek yok, İstanbul taklit edilen bir şehir" diye konuştu.

İLETİŞİM 17 MİLYAR TL'Yİ GEÇTİ
Bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün net satış gelirleri yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.1 artarak 17 milyar lirayı aştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2. Çeyrek Raporu'ndan yaptığı hesaplamalara göre, yılın ilk 6 ayında Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea'nın net satış geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.7 artışla 13.4 milyar lira oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş günün anısına kendi çizdiği Kız Kulesi resmini imzalayarak Fadi Chehade'ye hediye etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul İnternete adını yazdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN