Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 daha iyi bir yıl olacak

2015'in bankacılık için kârlılık ve büyümede 2014'ten iyi olacağını belirten Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, "Türkiye de cazibesini koruyacak" dedi

Giriş Tarihi: 9.9.2014
Bankacılık sektöründe son 3 yılda yapılan düzenlemelerin kârlılıkta ve büyümede baskı yarattığını belirten Yapı Kredi Bankası Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, 2015 yılının hem kredi büyümesi hem kârlılık olarak 2014'ten daha iyi bir yıl olmasını beklediklerini söyledi. Yapı Kredi'nin 70. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan Açıkalın, 2011'de yapılan düzenlemelerin sektörün yıllık kârı üzerinde 7.6 milyar lira etkisi olduğunu, düzenlemelerin etkisinin 2012'de 700 milyon lira, 2013'te 4.5 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydetti. Açıkalın, ücret ve komisyon yönetmelik taslağının ise yıllık kâra 1.2 milyar liralık olumsuz etkisi olacağını kaydetti.

TÜRKİYE AVANTAJLI

Uluslararası konjonktür açısından kolay bir döneme girilmediğini vurgulayan Açıkalın, makro göstergeleri sağlam olması sebebiyle Türkiye'nin risk faktörlerine dikkat edildiği müddetçe makul bir getiriyle gelişmekte olan pazarlarda yabancı fonları çekebilmesi açısından avantajlı olduğunu ifade etti. Açıkalın, Türkiye'nin doğru oynadığı takdirde diğer gelişmekte olan pazarlara göre cazibesini sürdüreceğini söyledi.

KONUTTA BALON YOK

Konut kredileri ve geri dönüşler ile konut sektöründe balon tartışmalarına değinen Açıkalın, "Türkiye'de bugün itibarıyla bir konut balonundan bahsetmek doğru olmaz" dedi. Konut kredilerinin geri dönüşlerinde de sıkıntı olmadığını ifade eden Açıkalın, konut kredilerinde takipteki kredi oranın sektör genelinde binde 5 gibi oldukça düşük bir seviyede olduğunu ifade etti.

Bu yıl iki bin kişiyi işe aldı 1.000 şubeye ulaşacak

Yapı Kredi'nin 2. Dünya Savaşı'nın sonlarında, ekonomik faaliyetlerin durgun olduğu, yatırıma yanaşılmadığı bir dönemde 1 milyon sermaye ve 17 çalışanla kurulduğunu hatırlatan Faik Açıkalın, bugün ise 19 milyar TL'nin üzerinde özvarlıkları, 1.000'e yakın şube, 3 bini aşkın ATM, 18 bin 500'ün üzerinde çalışan, 10 milyonun üzerinde müşteri ile 170 milyar TL'nin üzerinde toplam aktife sahip olduklarını söyledi. Yılbaşından bu yana Yapı Kredi Ailesi'ne 2 binden fazla kişi katıldığını ve aynı zamanda 968 şubeye ulaştıklarını belirten Faik Açıkalın, yılsonunda planladıkları gibi 1.000 şubeli bir banka olacaklarını söyledi. Açıkalın, ürünlerde ve şirketlerde hedefledikleri alanlardaki liderliklerini sürdürdüklerini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 daha iyi bir yıl olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN