Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide çarklar temmuzda hızlandı

Giriş Tarihi: 9.9.2014

Sanayide çarklar hızlandı. Üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.6 arttı

Sanayi üretimi, temmuzda rekora imza attı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.6 artan üretim 2014'te en yüksek artışını gerçekleştirdi. Yüzde 1.4 olan piyasa beklentilerinin üstünde artan sanayi üretimi, ikinci çeyrekte yavaşlayan büyümenin, üçüncü çeyrekte tekrar hızlandığına da işaret etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretim ise yüzde 1.8 arttı.

İMALAT SANAYİ CANLANDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün yayınlanan verilere göre Temmuz 2014'te bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.4, imalat sanayi 3.4, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 6.2 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 6.1 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. En yüksek yıllık diğer artış ise ulaşım araçlarının imalatında oldu. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 3.7 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bunu yüzde 3.4 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork), 2.7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Bakan Işık: Bu sanayicimizin başarısıdır

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, temmuzda sanayi üretiminin hem aylık hem de yıllık bazdaki artışını, "Bu Türkiye ekonomisinin ve sanayicilerin başarısıdır" şeklinde yorumladı. Bu yıl büyümede ihracatın ağırlıklı rol oynamasını beklediklerini ifade eden Bakan Işık, özellikle Avrupa'daki gelişmelerin bu beklentiyi desteklediğini belirtti. Irak ve Rusya'daki olayların ihracatı olumsuz etkilediğini aktaran Işık şunları anlattı: "Temmuzda sermaye malı üretimi ciddi oranda arttı. Bu ülkemizde yatırım ortamının düzeldiğini ve güvenin arttığını gösteriyor. Irak ve Rusya pazarlarımız yeniden istikrar kazandığında, sanayicilerimiz bu bölgelerde alternatif güzergahlar keşfettikçe, sanayi üretimi bundan da olumlu etkilenecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide çarklar temmuzda hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN