Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş güvenliğinde dünya rekoru

Giriş Tarihi: 10.9.2014

5 yılda 1.754 inşaat işçisi ölümüyle kazalarda Avrupa birincisi olan Türk inşaat sektörü yurtdışında ise iş güvenliği rekorları kırıyor. Yurtdışındaki Türk müteahhitleri son 8 yılda tek bir ölümlü iş kazası yaşamadı

Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatına mal olan rezidans kazası çarpık bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Türkiye'de gerçekleşen inşaat kazalarında her yıl yüzlerce kişi ölürken Türk müteahhitlerinin yurtdışında yaptığı inşaatlar ise iş güvenliğinde dünya rekoru kırıyor. 80'i aşkın ülkede dev inşaatlara imza atan Türk firmalarının buralardaki inşaatlarında 2 bin iş saati (7 yıl) süresince en ufak bir iş kazası yaşanmadı. Türkiye'de ise inşaatlarda 5 yılda 1.754 işçi hayatını kaybetti. Müteahhitlik sektöründe Çin'den sonra dünyanın en büyük ikinci gücü olarak gösterilen Türk firmalarının içeride ve dışarıdaki bu farkı sorgulanmaya başlandı. Konunun uzmanlarının dikkat çektiği en önemli faktörlerin başında cezaların caydırıcı olmaması ve eğitim eksikliği geliyor.

TECRÜBE PAYLAŞIMI
Kuralların esnek uygulanmasının da en büyük sorunlardan biri olduğunu ifade eden Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, denetim mekanizmalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Üyelerinin yurtdışında gerçekleşen yatırımlarında iş kazaları oranlarının standartların üzerinde olduğunu söyleyen Yenigün şöyle devam etti: "İçeride ve dışarıda oluşan bu farkın en önemli nedeni eğitim ve denetimdir. Bizim iş yaptığımız Rusya veya Afganistan'da dahi denetimler ve kurallar Türkiye'den daha sıkı. Bir diğer sorun ise işçilerin kendi canlarını çoğu zaman hiçe sayması. Verilen eğitimler sahada ne yazık ki uygulanmıyor. Biz TMD olarak tecrübelerimizi Türk inşaat sektörünün daha güvenli bir iş alanı olması için kullanmaya hazırız."

DÜNYADA İKİNCİYİZ
Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin (Engineering News Record) yayınladığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 2012'de 38 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2014'te 42'ye yükseldi. Bu sayı ile Türkiye, 62 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin'in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada ise 31 firma ile ABD bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş güvenliğinde dünya rekoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN