Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi'deki finansal saldırı inceleniyor

Giriş Tarihi: 11.9.2014 17:44

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili piyasadaki anormallikleri inceleme kapsamına aldıklarını anımsatarak, "Bu yıl bitmeden kamuoyuna sonuçlarını açıklayacağız" dedi.

Ertaş, geçen yıl SPK mevzuatını değiştirdiklerini, 67 düzenlemeyle her şeyi sıfırdan yazdıklarını söyledi.

Zaman zaman kayda değer bir iki madde ile ilgili piyasada farklı değerlendirmeler olduğunu, bunlardan birisinin de şirketlerin borsa kotundan çıkması olduğunu bildiren Ertaş, kanunda son 30 günlük ortalama fiyat üzerinden geri alım yapılarak borsa kotundan çıkılabileceğine ilişkin bir madde olduğunu kaydetti.

Bu konuyu değerlendirip, düzenlemelerindeki bir değişiklik önerisini kamuoyuna açtıklarını anımsatan Ertaş, borsa kotundan çıkmak isteyenler için fiyat belirlemede 5 farklı fiyat tespit yöntemi önerdiklerini dile getirdi.

Hisse senedi sahibi olmak demenin, şirketin sahibi olmak, şirketin ortağı olmak demek anlamına geldiğini bildiren Ertaş, "Düzenleme getirirken şunu da amaçladık; borsada hisse senedi alan yatırımcıya 'Siz bu şirketin sahibisiniz. Genel kurula katılın, her türlü kararın alınmasında siz de söz sahibi olun. Fiyatı makul buluyorsanız makuldür, değilse itirazınızı yapın, SPK olarak sizin haklarınızı koruyalım' mesajımız budur" diye konuştu.

1,1 milyon açık hesabı olan hisse senedi yatırımcısı olduğunu, ancak bunun içerisinde aktif hisse senedi alım satımı yapan yatırımcı sayısının 100 bin olduğunu bildiren Ertaş, sözlerine şöyle devam etti:

"Bireysel yatırımcı eğer, sermaye piyasalarında yatırım yapmaya kendini ehliyetli görüyorsa, finansal okur-yazarlık düzeyi yeterliyse, şirket analizi yapabilecekse, bireysel olarak kendi tercihi yapsın. Para kazanmak zor, değerlendirmek daha da zor. Borsada 420 tane şirket var, bunların içinde en uygununu seçmek çok kolay bir şey değil, mutlaka işin erbabı olmak gerekiyor, işin mesleki yetkinlik tarafında yeterli donanıma sahip olmak gerekiyor. Biz hep şu mesajı verdik; bireysel yatırımcı olmazsa olmaz, bizim için baştacı. Ama ilginiz, tecrübeniz yeterli ise seçiminizi kendiniz yapabilirsiniz.

Değilse mutlaka SPK'dan lisanslı bir şirketten danışmanlık alın veya BES'e ya da yatırım fonu kanalıyla sermaye piyasalarına yatırım yapın, bu sizin için daha az riskli, daha kontrollü bir yatırım tercihidir. Önemli olan genele bakmak. 10 bin tane bireysel yatırımcı azaldı mı, 1,8 milyon da BES yatırımcı sayısı arttı. Dolayısıyla toplamda rakamları değerlendirmek lazım. Biz yatırımcılarımızın kurumsal yatırımcılar kanalıyla sermaye piyasalarıyla tanışmaları yönünde ciddi bir eğilim olduğunu görüyoruz."


"FED FAİZ ARTIRIMINA GİDECEK"

SPK Başkanı Ertaş, nitelikli halka arzların yapılmasına yönelik soruya, küresel kriz ile dünyada faiz oranlarının yüzde sıfırlara kadar çekildiğini hatta Avrupa Birliği'nin (AB) eksi faiz verdiğini belirterek, faiz oranları çok düşünce şirketlerin öz kaynaklı finansman yerine borçla finansmana yöneldiğini kaydetti.

Dünyadaki rakamların bunu ortaya koyduğunu, halka arz piyasalarının çok aşağıya çekildiğini ifade eden Ertaş, şunları söyledi:

"Biz de bundan etkilendik. Biz şunu öngörüyoruz; önümüzdeki yıldan itibaren Fed para politikasında değişiklik yapacak, faiz artırımına gidecek. Japonya ve Avrupa Merkez Bankası düşük faiz politikasını uygulayacak gözüküyor. Ama Fed'in faiz oranlarında bir artırım başlatması paranın maliyetini de artıracak. Bu sefer herkes öz kaynağa yönelecek. 2008 ile 2012 yılları arasında halka arz seferberliği başlatıldı. Ancak burada sayısal olarak başarı sağlansa bile performans olarak aynı başarıyı sağlayamadık.

Geçen sene buna yönelik bir takım tedbirler aldık. Geçen sene ve bu seneki halka arz performansları önceki yıllarla kıyaslandığında daha makul düzeylerde. Önümüzdeki yıldan itibaren zaten büyük firmalar da halka arz hazırlıklarına başladı, kamuya açıklayanlar da var. İnanıyoruz ki bir taraftan yurt dışında faizlerin yükselmesi bir taraftan da yeni düzenlemelerimizin hayata geçmesi ve Türkiye'nin de artık seçimlerini tamamlayıp önümüzdeki dönemde tamamen ekonomiye odaklanacak bir yapıyla yoluna devam etmesi halka arzları yeniden artıracaktır."

Ertaş, halka arzlara sadece hisse senedi olarak bakılmaması gerektiğini anlatarak, "Tahvilde çok büyük bir patlama yaşanıyor. Artık bankalar, diğer finansal kurumlar, reel sektör şirketleri çok büyük rakamlarla tahvil yoluyla firmalarımıza önemli finansman kaynağı sağlanıyor. Önemli olan şirketlerimizin sermaye piyasası kanalıyla faaliyetlerini sürdürmeleridir. Tahvil tarafında önemli gelişme gösterdik, hisse senediyle ilgili de beklentimiz önümüzdeki yıldan itibaren artacağı yönünde" diye konuştu.

Nitelikli yatırımcılara satılan tahvillerin ön planda olduğunu aktaran Ertaş, bunların getirisinin devlet tahvilleri ve hazine bonoları getirisinden daha yüksek olduğunu söyledi.

SPK'nın denetiminden sonuç alınmasının önceki yıllara göre hızlanmasına ilişkin soruya Ertaş, "SPK olarak düzenleyici ve denetleyici tarafımız var. Denetleyici tarafımızla çok ön plana çıkmak istemiyoruz, ancak cezaların da caydırıcı rolü var. İhtiyaç hissettiğimizde bunu da kullanmaktan çekinmiyoruz. Son bir yıldır bültenlerimize bakarsanız borsa ile ilgili suç sayılan tespitlerimizin daha işlem anında olduğunu gözlemlersiniz. Sermaye piyasasında yanlış işlem yapanları çok kısa sürede tespit ediyoruz, fiilin türüne göre caydırmayı sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Ertaş, cezaların caydırıcılığına ilişkin soruya, "Yeni kanunda HSYK, sermaye piyasası suçlarıyla ilgili hem Ankara'da hem de İstanbul'da birer mahkeme görevlendirdi. Artık suç duyurularımız o mahkemelere gidiyor ama eski dosyalar eski mahkemelerde devam edecek. Önümüzdeki günlerde mahkemelerin de ihtisaslaşmasıyla birlikte çok daha kısa sürede bu davalardan netice alma ihtimalimiz yükselecek. O zaman da adalet ne kadar erken tecelli ederse o kadar mutlu olacağımız bir tablo ortaya çıkacak" yanıtını verdi.


BORSADAKİ TEKNİK ARIZA

Ertaş, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili piyasadaki anormallikleri inceleme kapsamına aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim borsadaki hisse senetlerimizin yüzde 64'ü yabancı yatırımcılara ait. İnceleme kapsamına aldığımız şirketlerin önemli bir kısmı yabancı yatırımcılardır. Yabancı yatırımcıların da işlemlerini inceliyoruz. Ulaştığımız işlemlerin tamamı Türkiye'de bir aracı kurum üzerinden yapılıyor. O aracı kuruma gidiyoruz işlem yapan Londra'da bir yatırım fonu, yatırımcı çıkıyor. Londra'daki adrese ulaşıyoruz o da Dubai'den, Singapur'dan başka bir yatırımcı çıkabiliyor. Dolayısıyla sermaye çok kolay sınır ötesi işlem yaptığı için incelemenin sonuçlanması biraz zaman aldı. Yaklaşık bir yıldır bu konu üzerinde arkadaşlarımız çalışıyor. Bu yıl bitmeden kamuoyuna sonuçlarını açıklayacağız."

Borsa İstanbul'da meydana gelen teknik arızalara yönelik soruya Ertaş, 2012'ye kadar Borsa İstanbul'da teknik bir arızayla pek karşılaşılmadığını ifade ederek, "2012'den sonra sistemin de aşırı yorgunluğu, yeni piyasaların açılması ve işlem hacmindeki artış nedeniyle 2013'te ve bu sene bizi hayal kırıklığına uğratan arızalarla sıklıkla karşılaşmaya başladık. Bunun iki nedeni var, bir teknik neden diğeri insan hatası. Biz özellikle insan hatası nedeniyle olanları kabul etmek istemiyoruz. Teknik nedenlerin de ortadan kaldırılabiliyorsa kaldırılmasını istiyoruz. SPK olarak da hem geçmişteki teknik arızaları hem de peş peşe 2 gün arıza olmasıyla arkadaşlarımız çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Ertaş, İstanbul Finans Merkezi olma hedefi bulunan bölgenin, şehrin, borsanın bu tür hatalarının sıfır olması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'deki finansal saldırı inceleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN