Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda komitesi kuruluyor

Giriş Tarihi: 15.9.2014

Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 9'ları aşınca hükümet alarma geçti. Enflasyonun kontrol altına alınması için altı ayaktan oluşan acil eylem planı devreye alınıyor

Gıda fiyatlarındaki artış ve kur etkisiyle enflasyon yüzde 9'ları aştı, hükümet alarma geçti. Hükümet, gıda kaynaklı enflasyonun kontrol altına alınması için altı önemli başlık içeren acil eylem planı hazırlıyor. Öncelikle gıda alanında mikro reformlar için çalışacak bir komite oluşturuluyor. Ardından enflasyonun düşürülmesi için gıda ithalatı kontrol altına alınacak. Üretici, tüketici fiyatları arasındaki yüksek farkın düşürülmesi için aracılar azaltılacak. Bazı ürünlerde lisanslı depo sistemi ile hasat mevsimi dışında oluşacak fiyat istikrarsızlıklarının önüne geçilecek. Ayrıca üretim maliyetlerinin düşürülmesi için üretici desteklenecek. Son olarak da kırsal yatırımlar teşvik edilecek. Son yılların en kurak yılı olması, Irak'taki gelişmeler, Rusya ile batı arasındaki gerginlik Türkiye'de gıda fiyatlarını tırmandırdı. Üretici fiyatı ile market fiyatı arasındaki fark bazı gıda ürünlerinde nereyse yüzde 500'e ulaştı.

LİMONUN FİYATI DÖRT KAT ARTTI
Örneğin maydanozda yüzde 492, limonda yüzde 415, marulda yüzde 330 oldu. TÜİK verilerine göre, gıda ve alkolsüz içecek fiyatları Ağustos'ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.44 artış gösterdi. Enflasyon hesaplamasında yüzde 24.5 ağırlığı bulunan gıda ve alkolsüz içeceklerde görülen bu artış, tüketici fiyatlarındaki yıllık artışın yüzde 9.54'e yükselmesinde en önemli etkenlerden biri oldu.

Zeybekci: Gıdadaki arızayı bulmalıyız

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gıda üretici fiyatları endeksinde yüzde 6'lık artışın tüketici fiyat endeksinde yüzde 15'lere çıktığını belirterek, şöyle konuştu: "Aradaki arızanın bulunması gerekiyor. Üreticiden tüketiciye ulaşırken arada maalesef spekülasyona tabi tutuluyor. Don nedeniyle çilek, kayısı, kirazda etkilenme oldu. Kuraklık sadece buğday üretimini etkiledi."

Merkez de katkı sağlayacak

Gıda güvenliği konusu Kalkınma Planı'nın önemli bir ayağını oluşturuyor. Gıda güvenliği için ürün piyasalarında ve çiftçi gelirlerinde istikrar gözetilerek etkin stok yönetimi, üretim, pazarlama ve tüketici zincirinde kayıpların azaltılması, dış ticaret araçlarının etkin kullanımı sağlanacak. Üretici örgütlerinin pazara erişimi kolaylaştırılacak. Gıda güvenliğine ilişkin komite konjonktürel ve yapısal önlemlerin fiyatlar ve enflasyon oranı üzerindeki etkisi açısından Merkez Bankası da çalışmalara katkı sağlayacak.

Aracı sorunu artık çözülecek

Gıda fiyatlarındaki aracı etkisi de masaya yatırıldı. Özellikle tarım ve gıda ürünlerinde aracı kârlarının yüksek olduğu tespiti yapıldı. Gıdada üreticitüketici fiyatları arasındaki yüksek farkın makul seviyelere çekilmesi için aracıların azaltılması öngörülüyor. Pazarlama maliyetlerinin düşürülmesi için üretici örgütlerinin rolü artırılacak. Böylece, ürünlerin uluslararası piyasada rekabet gücü artacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda komitesi kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN