Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DEİK'te yeni dönem başlıyor

Geçen hafta kapanan DEİK'le ilgili yeni yönetmelik hazırlandı. Kurucu sayısı 100'e çıkacak. Başkanı bakan belirleyecek

Giriş Tarihi: 18.9.2014
Geçtiğimiz hafta kapanan Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu'nun (DEİK) yeniden açılması ve hedeflerle uyumlu hale gelmesi için gerekli yönetmelik hazırlandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Yönetmeliği yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdik" diye konuştu.

MEMUR BAŞKANA SON

Taslak halindeki yönetmelik kapsamında kurulun kuruluş ve oluşumunda özel sektörün rolü artırılacak. Yönetim kurulu tamamen özel sektörden oluşacak. Üyeler genel kurulda seçilecek. Yeni yönetmelik öncesi 23 kişi olan kurul üye sayısı 35'e çıkacak. Burada amaç daha katılımcı bir yapı oluşturmak. Yönetmelik öncesi DEİK'in kurucu sayısı 40'tı. Yeni DEİK'te kurucu sayısı 100 olacak. DEİK'in başkanını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci belirleyecek. Ancak başkan memur olmayacak. Mevcutta devam eden personel ve iş akışından yararlanılacak. Yönetmelik öncesi DEİK'in belirlenen program ve faaliyetleri aynen yürütülecek. İş konseyleri devam edecek. Gerekirse yeni iş konseyleri de eklenecek. Üyelerin üyelikleri aynen devam edecek. Özel sektörün DEİK'e üye olması teşvik edilecek.

Başbakanlığa sunulan yeni yönetmelikte ekonominin tüm aktörlerinin ağırlıklı sivillerden oluşan ve birbiriyle koordine çalışan bir yapıya ulaşması amaçlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DEİK'te yeni dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN